خانه > آموزش > نرم افزارهای کاربردی > ArcGIS > نحوه ایجاد منحنی میزان ( Contour Line) از نقاط ارتفاعی در ArcGIS

نحوه ایجاد منحنی میزان ( Contour Line) از نقاط ارتفاعی در ArcGIS

منحنی میزان (Contour Line)

   یکی از روشهای نشان دادن ارتفاع در نقشه ها، استفاده از خطوط هم ارتفاع یا همان منحنی میزان (Contour Line) است. میتوان گفت یکی از لایه های پرکاربرد نقشه های توپوگرافی لایه منحنی میزان است. درگذشته این لایه با استفاده از روشهای درونیابی و بصورت دستی تهیه می شد. پس از توسعه نرم افزارهای مختلف، همان الگوریتم پیاده سازی شد و امروزه شاهد این هستیم که اکثر نرم افزارهای Cad و GIS میتوانند بصورت کاملاً حرفه ای و با دقت مناسبی منحنی های میزان را تولید کنند.

نحوه ترسیم خطوط هم تراز یا Contour Line به روش دستی

نحوه ترسیم خطوط هم تراز یا Contour Line به روش دستی

   در روش دستی، ابتدا با استفاده از قوانین مشخص یک شبکه مثلثی مانند TIN ترسیم میکنند. این شبکه میتواند از قواعد موجود در ترسیم پلیگونهای تیسن تبعیت کند. سپس باتوجه به فاصله منحنی های میزان یا بعبارتی Contour Interval و ارتفاع نقاط موجود، روی هرکدام از خطوط این مثلث ها نقاطی را علامت گذاری میکنند. سپس با متصل کردن این نقاط به یکدیگر خطوط هم ارتفاع ایجاد میگردند.

  یک منحنی میزان درواقع مکان هندسی نقاطی بر روی نقشه است که دارای ارتفاع یکسانی هستند. پس بعبارت دیگر تمامی نقاط روی یک منحنی میزان ارتفاع ثابت و مشخصی دارند. منحنی میزان را هم میتوان بصورت یک لایه سه بعدی و هم بصورت یک لایه دوبعدی ذخیره نمود، با این شرط که در حالت دوبعدی، ارتفاع هر منحنی میزان داخل جدول اطلاعات توصیفی آن لایه ذخیره شده باشد.

منحنی میزان یا Contour Line درواقع مکان هندسی نقاطی بر روی نقشه است که دارای ارتفاع یکسانی هستند

منحنی میزان یا Contour Line درواقع مکان هندسی نقاطی بر روی نقشه است که دارای ارتفاع یکسانی هستند

   برای ایجاد منحنی میزان در ArcGIS میبایست یک لایه رستری که نمایانگر سطح زمین باشد به آن معرفی نمود. این لایه میتواند DEM منطقه بوده و به طرق مختلف تولید شده باشد. در اینجا فرض بر این است که فقط لایه نقاط ارتفاعی در دسترس ما قرار دارد. اگر لایه های ارتفاعی دیگری مانند آبریز، رودخانه، خط الراس و خط القعر داشتیم میتوانستیم DEM دقیقتری نیز تولید کنیم. اما اگر فقط نقطه ارتفاعی داشته باشیم میتوانیم ابتدا با استفاده از ابزارهای انترپوله، یک لایه رستری حاوی اطلاعات ارتفاعی منطقه ایجاد کنیم و سپس آن را به عنوان ورودی سطح ارتفاعی منطقه درنظر بگیریم.

   ویدئویی که برای شما درنظر گرفتیم تمامی مراحل کار را به همراه توضیحات تکمیلی ارائه میکند. پس حتماً ویدئوی آموزشی این بخش را نیز ببینید :

این صفحه را به اشتراک بگذارید

درباره حسن واعظی

حسن واعظی
کارشناس نقشه برداری و کارشناس ارشد سنجش از دور و سیستمهای اطلاعات مکانی.
آشنا به زبانهای برنامه نویسی VB و VB.Net در نرم افزارهای مرتبط با GIS.
مدرس دوره های مختلف مقدماتی و پیشرفته ArcGIS.
hassanvaezi[at]gmail.com

۷ دیدگاه

 1. سلام
  من نقشه توپوگرافی آبخوان نور-نوشهر رو باید تهیه کنم. آیا با دانلود DEM منطقه از سایت NASA ازطریق ArcGIS میتونم نقشه اش رو بگیرم؟
  اگر جوابتون مثبته لطفاً راهنمایی کنین که چطور میتونم این کار رو انجام بدم.

 2. سلام.
  لطف میکنن اون نقشه ارتفاعی رو برامنم ارسال کنین…..

  • حسن واعظی

   سلام
   داده هایی که در این ویدئو استفاده شده است، را نمیتوان به اشتراک گذاشت. اما شما میتوانید از هر داده نقطه ای دیگر برای این کار استفاده کنید.
   برای مثال میتوانید لایه DEM کل ایران را با استفاده از ابزار Raster to Point به یک لایه نقطه ای تبدیل کنید و از آن استفاده نمائید.
   موفق باشید

 3. سلام . وقتتون بخیر
  من نقاط ارتفاعی رو دارم اما شما گفتید با این فقط نمیشه dem دقیقی ایجاد کرد و لازم است که لایه رودخانه یا آبراهه هم وجود داشته باشه ….
  من این لایه ها رو هم دارم …
  میشه بفرمایید با کمک این لایه ها چطوری میشه یک dem یا خطوط میزان ایجاد کرد..
  ممنونم

 4. با سلام
  نقاط ارتفاعی ایران و سایر کشور ها رو از کجا میشه دانلود و تهیه کرد ؟
  ممنون میشم لینک بدین و راهنمایی بکنین .

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخشهایی که علامت دارند ضروری هستند. لطفاً آنها را تکمیل نمایید. *

*

*

code

theme