خانه > آموزش > نرم افزارهای کاربردی > ArcGIS > نحوه تعریف و تبدیل سیستم تصویر یک لایه در ArcGIS

نحوه تعریف و تبدیل سیستم تصویر یک لایه در ArcGIS

CoordinateSystems_620x330

   آشنایی با مفاهیم سیستمهای تصویر یکی از ملزومات کار با داده های مکانی است. درواقع سیستم تصویر مشخص میکند که مختصاتی که برای هرعارضه درنظر گرفته شده، چه مفهومی دارد. در بسیاری از موارد علت عدم همپوشانی لایه های مربوط به یک محدوده کاری، چیزی جز تعریف اشتباه سیستم تصویر نیست و تقریباً اینگونه موارد برای اکثر کاربران GIS اتفاق افتاده و یا خواهد افتاد. پس بهتر است با تبدیلات سیستم تصویر آشنایی بیشتری پیدا کنیم و آن را به درستی برای لایه های مکانی خود تعریف نماییم.

   در مجموع در نرم افزار ArcGIS دو مفهوم مرتبط با سیستم تصویر داریم :

   تعریف سیستم تصویر یا Define Projection :

   اگر مختصات عوارض مربوط به یک لایه صحیح باشد، اما نرم افزار سیستم تصویر مربوط به لایه را نداند، میبایست این سیستم تصویر را به نرم افزار معرفی کنیم. هنگامی که سیستم تصویر را به نرم افزار معرفی میکنیم مختصات عوارض را تغییر نمیدهیم، پس فقط کافیست تا مشخصات مربوط به سیستم تصویر لایه توسط نرم افزار در جایی ثبت گردد. این اطلاعات متناسب با نوع لایه موردنظر شما ثبت میشود. مثلاً اگر لایه شما یک Shapefile باشد این اطلاعات در فایلی با پسوند prj و همنام با لایه شما ذخیره میشود. این عملیات اصطلاحاً معرفی سیستم تصویر نامیده میشود.

   تبدیل سیستم تصویر یا Project :

   اگر سیستم تصویر لایه شما متناسب با مختصات عوارض و به درستی تعریف شده باشد، اما شما بخواهید این لایه را در سیستم تصویر دیگری داشته باشید میبایست با توجه به سیستم تصویرهای اولیه و ثانویه و با استفاده از معادلات تبدیل سیستم تصویر، تک تک مختصات عوارض را تبدیل کنید. پس در اینحالت مختصات عوارض نیز تغییر میکند. به این عملیات نیز تبدیل سیستم تصویر میگویند.

   شما میتوانید نحوه تعریف و تبدیل سیستم تصویر را در ویدئوی آموزشی زیر ملاحظه کنید و با جزئیات بیشتری در این رابطه آشنا شوید :

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید

درباره حسن واعظی

حسن واعظی
کارشناس نقشه برداری و کارشناس ارشد سنجش از دور و سیستمهای اطلاعات مکانی.
آشنا به زبانهای برنامه نویسی VB و VB.Net در نرم افزارهای مرتبط با GIS.
مدرس دوره های مختلف مقدماتی و پیشرفته ArcGIS.
hassanvaezi[at]gmail.com

۴ دیدگاه

 1. با سلام
  ممنون از ویدئوی آموزشی ای که قرار دادین.
  ببخشید محدوده ی استانی که ما کار میکنیم در دو زون 39 و 40 هست و مشکل ما اینه که لایه ی پهنه بندی اقلیم روی لایه ی توپوگرافی باتوجه به این که سیستم مختصات ها رو یکی کردیم قرار نمی گیره . ممنون میشیم اگه کمکمون کنید.
  با تشکر

 2. سلام مهندس جان…بابت همه چیز قبلا متشکرم
  عرض کنم که بنده یک شیپ فایل دارم که دارای سیستم مختصات دقیق هست اما هنگام اضافه کردن به محیط کار مقیاس آن دقیق نیست.
  یعنی نمیتونم مثلا مقیاس 1:10000 انتخاب کنم و خودکار فیلد مقیاس 1.1 میشه راه حل چیه.
  به لحاظ آموزه ها از تعریف سیستم مختصات مطمئن باشید

  • حسن واعظی

   سلام
   عدد مقیاس نقشه شما به جز اثرگذاشتن بر دقت هندسی عوارض تاثیر دیگری ندارد و تنظیمات مربوط به مقیاس فقط برای نمایش داده ها قید ایجاد میکند.
   اگر میخواهید داده های خودتان در مقیاس مشخصی دیده شوند کافیست روی Layers راست کلیک کنید و در Data Frame Properties قسمت Data Frame گزینه Extent را روی Fixed Scale قرار دهید و مقیاس موردنظر خود را وارد کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخشهایی که علامت دارند ضروری هستند. لطفاً آنها را تکمیل نمایید. *

*

*

code

theme