خانه > آموزش > نرم افزارهای کاربردی > ArcGIS > بررسی خطاهای ژئورفرنس تصاویر رقومی

بررسی خطاهای ژئورفرنس تصاویر رقومی

   عملیات ژئورفرنس کردن تصاویر هم مانند اکثر پردازش های مکانی دارای خطاهایی است که در این مقاله سعی داریم روشهای کمتر کردن خطاها را آموزش دهیم. همانطور که میدانید دقت یک نقشه باتوجه به خطاهای موجود در تمامی مراحل تولید درنظر گرفته میشود. ازطرفی ژئورفرنس کردن معمولاً بر روی نقشه ای که حاوی خطاهای تولید است انجام میشود. پس باید خطای ژئورفرنس کردن مینیمم مقدار ممکن باشد، وگرنه دیگر پس از رقومی کردن عوارض، دقت داده های رقومی با نقشه کاغذی برابری نمیکند. مثلاً اگر یک نقشه با مقیاس 1:1000 داشته باشیم و پس از اسکن کردن، آن را با خطای زیادی ژئورفرنس کرده و دیجیتایز کنیم، دیگر نمیتوانیم از داده های رقومی حاصل نقشه با مقیاس 1:1000 تولید کنیم و دقت نقشه کمتر میشود. معمولاً، درعمل، این مسئله را نادیده میگیرند و هرچه هم خطا در مرحله ژئورفرنس کردن داشته باشند، بحث کمتر شدن دقت را لحاظ نمیکنند. پس برای اینکه این مسئله تاحدود زیادی حل شود میبایست دقت کار ژئورفرنس کردن را بالا برد.

برای بالابردن دقت، علاوه بر تعیین نقاط کنترل مناسب و برداشت مختصات دقیق آنها، میبایست هنگام کار با نرم افزار نقاط عکسی را با دقت بیشتر و با بزرگنمایی مناسب انتخاب کرد. انتخاب معادله مناسب برای تبدیل سیستم مختصات نیز بسیار حائز اهمیت است.

ویدئوی آموزشی که  برایتان آماده کردیم به بررسی موارد ایجاد خطا در ژئورفرنس کردن تصاویر و روش مناسب کار با نرم افزار ArcGIS  میپردازد. همچنین با انتخاب معادلات پلی نومیال درجه اول و دوم، تأثیرات هرکدام را بررسی میکند. امیدوارم که مورد توجه شما کاربران گرامی قرار گیرد.

موفق باشید

 

ویدئوی آموزشی این بخش را هم ببینید:

این صفحه را به اشتراک بگذارید

درباره حسن واعظی

حسن واعظی
کارشناس نقشه برداری و کارشناس ارشد سنجش از دور و سیستمهای اطلاعات مکانی.
آشنا به زبانهای برنامه نویسی VB و VB.Net در نرم افزارهای مرتبط با GIS.
مدرس دوره های مختلف مقدماتی و پیشرفته ArcGIS.
hassanvaezi[at]gmail.com

۳ دیدگاه

 1. سایت خوبی با شعار خوبی دارید.حتما به دوستانم معرفی می کنم.
  متاسفانه همه جا یه کلیپ آموزشی هم درست میکنن برا فروش میگذارن. خیلی رسم بدی شده. با این روش هیچکس نمیتونه کار دیگری رو توسعه بده.
  حتی تو محیط دانشگاه هم میبینی دیوارها پر شده از تبلیغات آموزشی با هزینه زیاد

  • حسن واعظی

   ممنون از لطفتون. البته من درخصوص تولید کلیپ آموزشی رایگان با شما هم نظر نیستم. فرهنگ استفاده رایگان از محتواهای تولید شده در نگاه اول بسیار خوب به نظر میرسد. اما میدانید که همین رایگان بودن و عدم جبران وقت و هزینه ای که برای تولید محتوا صرف شده است، باعث افت کیفیت مطالب و مستمر نبودن روند تولید آن میشود ؟
   مثلاً ببینید که رعایت نکردن حق کپی رایت باعث شده که استعدادهای زیادی که در زمینه توسعه نرم افزارهای کاربردی در کشور وجود دارند نتوانند بروز و ظهور پیدا کنند.
   این امر درخصوص شما هم صدق میکند. مسلماً روزی خواهد رسید که شما هم خدمتی را ارائه خواهید کرد، و به دنبال جبران ارزش مادی و معنوی خدمتتان خواهید بود.
   موفق باشید

 2. سلام

  ویدئوهای آموزشی خیلی خوب و مفید هستند.

  با تشکر از زحمات شما

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخشهایی که علامت دارند ضروری هستند. لطفاً آنها را تکمیل نمایید. *

*

*

code

theme