خانه > آموزش > پایگاه داده ملی نام‌هاي جغرافيايي ايران

پایگاه داده ملی نام‌هاي جغرافيايي ايران

Iranian_Geoname_DB_FI_620x330

   پايگاه داده ملی نام‌هاي جغرافيايي ايران، بانك اطلاعاتي است كه به ‌منظور گردآوري، ثبت و به هنگام سازي نام‌هاي جغرافيايي كشور و يكسان‌سازي گويش و نگارش آنها در نقشه ها، اسناد و مدارك و رسانه ها ايجاد شده است.
منظور از نام جغرافيايي يك كلمه خاص، تركيبي از كلمات و يا يك اصطلاح است كه بطور مكرر در يك زبان استفاده شده و به يك مكان، عارضه يا منطقه خاص كه خصوصيات منحصر به فردي در سطح زمين دارد، منتسب مي‌گردد. هر نام جغرافيايي داراي ويژگی های مكان و موقعيت، پيشينه تاريخي، و ساختار و مفهوم است.
ايجاد پايگاه ملي نام‌هاي جغرافيايي توسط سازمان نقشه برداري كشور از تصميمات كميته تخصصی نام نگاري و يكسان‌سازي نام‌هاي جغرافيايي كشور است. سازمان نقشه برداری کشور مسئولیت این کمیته را در سطح بین المللی برعهده داشته و همراه با هشت وزارتخانه و سازمان ديگر، وظيفه يكسان‌سازي نام‌هاي جغرافيايي را بعهده دارد. طراحي اين پايگاه از سال 1382 آغاز شده و تاکنون اطلاعات بسیاری در آن ذخیره سازی شده است.

خصوصيات پايگاه نام‌هاي جغرافيايي ايران

   طبقه بندي جداول اين پايگاه بصورت زیر است:
·        جداول مرتبط با نام
·        جداول مرتبط با عوارض و ويژگيهاي آنها
·        جداول مرتبط با كلاس عوارض و طبقه بندي آنها
·        جداول مرتبط با نقشه ها و اطلاعات چند رسانه اي
·        جداول مرتبط با تقسيمات كشوري
·        جداول ارتباط دهنده با سایر بانکهای اطلاعاتی زمین مرجع
·        جداول مرتبط با مديريت سيستم و كاربران

   نام‌ها مهمترين ركن اطلاعاتي اين پايگاه را تشكيل مي دهند و در طراحي اين بخش سعي شده تمام پيش‌بيني‌هاي لازم در خصوص ثبت نگارش فارسي، ثبت آوانگاري با اعلام فونتيك، ذخيره فايل صوتي گويش محلي هر نام صورت گيرد. هر نام با تلفظ خاص خود  فقط يك بار در پايگاه ثبت شده ولي به عوارض متعدد كه همنام هستند منتسب مي گردد.

   عوارض هنگام ورود به پايگاه نام گذاري شده و پس از آن هرگونه تغيير در نام يك عارضه در جداول مربوطه ثبت مي شود بنابر اين زنجيره تغييرات نام يك عارضه از زمان ورود به پايگاه قطع نمي گردد و بعنوان نام قبلي همرا با مستندات براي عارضه حفظ مي شود. براي هر عارضه ويژگيهاي متعددي قابل پياده سازي است و اين ويژگيها مي تواند كليدهاي ارتباطي عارضه با ساير بانكهاي اطلاعاتي باشد.

   براي تفكيك نوع عوارض در پايگاه،‌ ساختار سلسله مراتبي پياده شده و طبقه بندي بر اساس كلاسها اصلي و فرعي و …. و نهايتا به يك عارضه خاص ختم مي گردد.

   با هر بار جستجو، عوارض بازیابی شده روی تصویر ماهواره ای نمایش داده خواهدشد. نمایش تصویر نقشه های پوششی که نام جستجو شده در آن قراردارد از دیگر قابلیتهای این پایگاه اطلاعاتی است و کاربر  میتواند با پرداخت هزینه، مستندات و نقشه های موجود و نامهای بازیابی شده در قالب خرید الکترونیک ابتیاع نماید.

   قابليت ارائه اطلاعات چند رسانه اي بصورت متن يا عكس براي هر عارضه در اين بانك مهيا است و از اين خصوصيت براي ارائه پيشينه و تاريخچه نام‌ها و تصاوير عوارض استفاده مي شود.

    از مهمترين بخشهاي پايگاه نام‌ها،‌ جداول مربوط به تقسيمات كشوري و سطوح مختلف آن است. ساختار سلسله مراتبي تقسيمات كشوري به ترتیب شامل استان، شهرسان، بخش و دهستان در تشكيل جداول اين بخش رعايت شده است. عوارض با توجه به مختصات جغرافيايي خود از جداول تقسيمات كشوري كد تقسيماتي دريافت مي كنند. از آنجا كه تقسيمات كشوري دائما دستخوش تغيير است، اين جدول هر سال بازنگري شده و به طبع آن كد تقسيماتي عوارض به‌هنگام مي شود. الصاق كد تقسيماتي به هر عارضه بطور خودکار و از طريق يك برنامه واسط انجام می‌گردد.

   كليه كاربران از طريق آدرس اینترنتی http://gndb.ncc.org.ir به پايگاه دسترسي داشته و مي تواند نسبت به بازيابي و جستجوي اطلاعات مورد نظر خود اقدام نمايند.

پایگاه داده ملی نامهای جغرافیایی

پایگاه داده ملی نامهای جغرافیایی

روشهاي جستجو در پايگاه نام‌هاي جغرافيايي در وب

1-جستجو از طريق نام جغرافيايي
2- جستجو از طریق نوع عارضه
3- جستجو از طریق محدوده سیاسی
4- جستجو از طریق مختصات جغرافیایی
5- جستجو از طریق کد نقشه‌هاي پوششي

   با اجراي هر يك از روشهاي جستجو، در جدول نتایج اولیه، تعداد عوارض یافت شده نگارش فارسي، آوانگاري و  موقعیت استانی عارضه ارائه می گردد. در جدول نتایج اولیه، تعداد کل رکوردها بازیابی شده نمایش داده می شود  و به ترتیب الفبا موقعیت 30  رکورد از نتایج روی تصویر ماهواره ای نمایش داده شده و قابل دانلود با فرمت text است. کاربران می توانند نقشه عوارض انتخاب شده را در مقیاسهای مختلف مشاهده نموده و در صورت تمایل آن را خریداری نمایند در بخش جزئيات، اطلاعاتي همچون صوت نام، موقعیت تقسیماتی عارضه، مختصات جغرافيايي عارضه، اطلاعات چند رسانه اي،‌ نامهاي ديگر و قبلي عارضه، و ويژگيهاي خاص مانند كد آماري براي مراكز جمعيتي يا  ارتفاع براي عوارضي مانند كوه ارائه شده است.

این صفحه را به اشتراک بگذارید

درباره حسن واعظی

حسن واعظی
کارشناس نقشه برداری و کارشناس ارشد سنجش از دور و سیستمهای اطلاعات مکانی.
آشنا به زبانهای برنامه نویسی VB و VB.Net در نرم افزارهای مرتبط با GIS.
مدرس دوره های مختلف مقدماتی و پیشرفته ArcGIS.
hassanvaezi[at]gmail.com

۶ دیدگاه

 1. آیا کدهایی که ارایه کردید برای عارضه آبادی وروستا مورد تایید و تصویب تقسیمات کشوری وزارت کشور می باشد؟

 2. سلام.
  یک جدول توصیفی با چندهزار رکورد دارم.
  مثل جدولی که براتون نوشتم میخوام برای رکوردهایی که در فیلدb دارای اعداد یکسان هستند،انتخاب و مقدار آنها در فیلدa را در فیلدc درج کنم(در واقع فیلد مجهول من c است). چطور این کار رو انجام بدم؟
  (مثلا در فیلدb، چهار رکورد داریم که مقادیر یکسان 1452 دارند و مینیموم مقدار این چهار رکورد در فیلدa مقدار32 است که در فیلدc برایشان ثبت شده است)
  a , b , c
  32 , 1452 , 42
  32 ,1452 , 41
  32 , 1452 , 35
  32 ,1452 , 32
  62 ,1440 , 65
  62 ,1440 , 62
  51 ,1445 , 67
  51 ,1445 , 66
  51 ,1445 , 51
  42 ,1450 , 42
  45 ,1451 , 45

  • حسن واعظی

   سلام
   باید از گزینه Summarize استفاده کنید. این گزینه هنگامی که روی نام یک ستون راست کلیک میکنید دیده میشود. روی ستون b باید راست کلیک کنید و Summarize را انتخاب کنید. در ادامه برای ستون c هم مقدار مینیمم را تیک بزنید.

 3. بسم الله
  سلام
  چطور می شه از این پایگاه داده استفاده کرد؟ وب سرویسی براش هست؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخشهایی که علامت دارند ضروری هستند. لطفاً آنها را تکمیل نمایید. *

*

*

code

theme