خانه > آموزش > GIS > آشنایی با پلیگون های تیسن یا نقشه ورونوی

آشنایی با پلیگون های تیسن یا نقشه ورونوی

پلیگون های تیسن یا نقشه ورونوی

   پلیگون های تیسن یا نقشه ورونوی بنام هواشناس آمریکایی، آلفرد تیسن نامگذاری شده است. در علم ریاضیات، دیاگرام ورونوی روشی برای تقسیم فضا به تعدادی ناحیه با شرایط معین می‌باشد. در این دیاگرام به هر مجموعه‌ از نقاط، ناحیه‌ای اختصاص داده می‌شود. دیاگرام‌های ورونوی در علوم و فناوری‌های متعدد و یا حتی در هنر کاربرد دارند و تاکنون کاربردهای متفاوتی از آنها در زمینه‌های خاص گزارش شده است.

پلیگون های تیسن یا نقشه ورونوی

پلیگون های تیسن یا نقشه ورونوی

     روش پلیگون تیسن بعنوان یکی از روش های درون یابی محسوب میگردد که در آن، ارزش یک نقطه را به کلیه نقاطی که در مساحت منطقه ای آن نقطه قرار میگیرند، نسبت می دهند.

      در سیستم های اطلاعات مکانی، پلیگونهای تیسن  روشی است که در آن ارزش موقعیت های نمونه برداری نشده با ارزش نقاط همسایه ی  نمونه برداری شده، مساوی میگردد. مرزهای پلیگون از نزدیکترین نقاط یا همان نقاط همسایه، فاصله ی یکسانی دارند.
پلیگون های تیسن می‌توانند یک “ساختمان داده موقعیت نقطه ” را  به منظور یافتن نزدیک ترین همسایه در جایی که شخص بخواهد نزدیکترین شی را به نقطه مورد جستجو پیدا کند،ایجاد کنند. جستجوی نزدیکترین همسایه چندین کاربرد دارد. به عنوان مثال ممکن است بخواهیم نزدیکترین بیمارستان و یا اشیاء مشابه را در پایگاه داده پیدا کنیم و از آنها یک نقشه تهیه کنیم، یا اینکه محدوده تحت پوشش هرکدام از فروشگاههای زنجیره ای را پیدا کنیم. در تمامی این موارد میتوانیم با استفاده از تشکیل پلیگون های تیسن، مساله را حل کنیم.

برداشت نقطه ای پلیگون های تیسن

   شکل زیر مراحل تولید پلیگونهای تیسن را توضیح میدهد. بخش شماره 1 ، نقاط اولیه ای که پلیگونهای تیسن براساس آنها شکل خواهند گرفت، نمایش میدهد. در بخش شماره 2 ، می بینیم که نقاط نمونه، توسط خطوط مثلثی به نزدیکترین نقاط همسایه شان وصل میشوند. سپس عمود منصف کشیده شده برای هر ضلع، با دو عمود منصف دیگری که آنرا قطع می کند، گره پلیگون تیسن را می سازد.(بخش شماره 3). در پایان نیز خطوط اولیه بین نقاط برداشت می شوند.(بخش شماره 4)

مراحل ایجاد پلیگون های تیسن یا نقشه ورونوی

مراحل ایجاد پلیگون های تیسن یا نقشه ورونوی

   ساختار فضایی پلیگونهای تیسن به پراکندگی نقاط نمونه مرتبط  است، به این صورت که اگر نقاط نمونه برداری بر روی یک شبکه منظم باشند، پلیگونهای منظم و اگر نقاط نامنظم باشند، پلیگونهای نامنظم بوجود می آیند.
شما میتوانید با استفاده از ابزار Create Thiessen Polygons که در ArcToolbox در آدرس زیر قرار دارد، برای عوارض نقطه ای خود، پلیگونهای تیسن ایجاد نمایید.

ArcToolbox > Analysis Tools > Proximity > Create Thiessen Polygons

 

این صفحه را به اشتراک بگذارید

درباره فرزانه جوانمردی

فرزانه جوانمردی

کارشناس ارشد ژئوفیزیک-ژئوالکتریک
f.javanmardi86 [at] gmail.com

۷ دیدگاه

 1. سلام من میخوام از حدود 10 داده پلیگون تیسن درست کنم ولی بعد از ایجاد شدن با فیلد شماره ردیف ارزش گذاری میشه از 1 تا 11. من میخوام با ارزشی که من واسش تعریف میکنم درست بشه. بر اساس نوع خاک که کد گزاری شده ممنون ميشم اگه راهنمایی ام کنید

 2. تعدادي داده از اكسل به آرک جي آي اس مي آرم.
  يك ستون حاوي كد ملي 10 رقمي هستش اما وقتي به آرک جي آس مي آرم و ستون كد ملي رو چك مي كنم مي بينم عد يكان رو براي همه صفر ميزنه.
  لطفا راهنمايي بفرماييد.

 3. سلام. تعدادی شیپ فایل نقطه داشتم(حدود300000) میخواستم با استفاده از روش idw و با توجه به فیلد ارتفاعی درونیابی کنم ولی وقتی ابزار idw رو باز میکنم قسمت Z value field هیچ فیلدی رو نشان نمی دهد. نمیدونم مشکل کجاست، ممنون میشم کمک کنید.( به نظر خودم شاید این مشکل موقعی پیش میاد که تعداد نقاط زیاد میشه ولی نمیدونم از کجا میشه این محدودیت رو حل کرد)
  یک سوال دیگه هم داشتم:
  با توجه به این که تراکم نقاط من حدود 4 تا در مترمربع است، آیا قاعده و فرمولی برای تعین مناسب ترین اندازه پیکسل در درونیابی وجود دارد؟

  • حسن واعظی

   سلام
   به احتمال زیاد در جدول توصیفی شما، فیلدی که ارتفاع را در آن وارد کرده اید، از نوع عددی نیست. یک فیلد جدید از نوع Double تعریف کنید و مقادیر فیلد ارتفاع را با استفاده از Field Calculator در آن وارد کنید. حال در ابزار IDW میتوانید فیلد جدید را به عنوان فیلد ارتفاعی انتخاب کنید.
   درخصوص اندازه پیکسل نهایی هم دو موضوع وجود دارد.
   یکی اینکه در فاصله متوسط نقاط شما از یکدیگر، در حدود 2 الی 3 پیکسل جای بگیرد خوب است.
   راه دیگر هم این است که از یک اندازه شروع کنید و کم کم اندازه پیکسل را کم کنید. این پروسه را تاحدی ادامه دهید که تغییرات ایجاد شده در دو رستر متوالی کمتر از 5 درصد باشد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخشهایی که علامت دارند ضروری هستند. لطفاً آنها را تکمیل نمایید. *

*

*

code

theme