>>>>آشنایی با نرم افزار ArcGIS و دانلود نسخه های مختلف آن

آشنایی با نرم افزار ArcGIS و دانلود نسخه های مختلف آن

نویسنده : | ۱۳۹۶-۵-۲۶ ۲۱:۲۷:۰۹ +۰۰:۰۰ ۲۹م فروردین, ۱۳۹۴|ArcGIS, مقالات آموزشی, نرم افزارهای کاربردی|1 ديدگاه

آشنایی با بخشهای مختلف نرم افزار ArcGIS

امروز میخواهیم با نرم افزار پرکاربرد نرم افزار ArcGIS و بخشهای مختلف آن آشنایی مختصری پیدا کنیم. نسخه قدیمی این نرم افزار تحت عنوان ArcView ارائه شده و در زمان خود بسیار کاربردی و انعطاف پذیر بود.

Logo_ArcGIS
اواخر سال 1999 بود که نسخه جدید این نرم افزار با محیط کاربری متفاوت قدم به عرصه نرم افزارهای GIS گذاشت و در نگاه اول محیطی بسیار ساده داشت، اما قابلیت اضافه شدن ابزارهای مختلف، آن را به یکی از قدرتمندترین نرم افزارهای GIS تبدیل کرد.
هم اکنون نسخه هایی از این نرم افزار در دست است که تحت عنوان سری 10 از آنها میتوان یاد کرد.

   نرم افزار ArcGIS دارای بخشهای متنوعی است که به معرفی بخشهای پرکاربرد آن میپردازیم.

ArcCatalog :
بطور کلی این بخش از نرم افزار وظیفه مدیریت داده های مکانی، جستجوی داده ها، ایجاد لایه های جدید، ویرایش فراداده، ایجاد اتصال به داده های مکانی موجود در کامپیوتر و پایگاه داده های مختلف را برعهده دارد. پرکاربردترین قابلیت ArcCatalog را میتوان ایجاد لایه های اولیه نام برد.

ArcMap :
عمده فعالیت های ما در این بخش از نرم افزار شکل میگیرد. محیطی که ArcMap در اختیار کاربر خود قرار میدهد، امکان مشاهده اطلاعات مکانی و توصیفی و ویرایش آنها را فراهم می سازد. اکثر مجموعه ابزارهای موجود نیز در این محیط دامنه اجرایی وسیع تری دارند و میتوان پس از انجام آنالیزهای موردنیاز، میتوان خروجی را به اشکال مختلف و در قسمت Layout View ایجاد نمود. اکثر کاربران نیز این بخش از نرم افزار را بخش اصلی دانسته و منظورشان از محیط ArcGIS، همین محیط ArcMap است.

ArcToolbox :
این بخش نیز حاوی مجموعه ابزارهایی است که در بخشهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند و در مواردی نیز ابزارهای کاربردی جالبی در آن یافت می شود که در هیچکدام از بخشهای دیگر مورد استفاده قرار نگرفته و بصورت هوشمندانه ای گلچین شده اند. ArcToolbox در نسخه های قدیمی بصورت یک واحد مجزا به ایفای نقش می پرداخت، اما هم اکنون به عنوان مکمل بخشهای دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.

بخشهای مختلف نرم افزار ArcGIS

بخشهای مختلف نرم افزار ArcGIS

   امیدوارم مطالب فوق شما را بصورت اجمالی با بخشهای مهم نرم افزار ArcGIS آشنا کرده باشد. شما میتوانید با استفاده از بخش آموزش این نرم افزار و رهنمودهای توصیه شده در آن، به کاربری حرفه ای تبدیل شوید.

موفق باشید.

پیشنهاد بعدی :  ژئورفرنس کردن یک تصویر ساده در محیط ArcGIS

درباره نویسنده :

حسن واعظی
کارشناس نقشه برداری و کارشناس ارشد سنجش از دور و سیستمهای اطلاعات مکانی. آشنا به زبانهای برنامه نویسی VB و VB.Net در نرم افزارهای مرتبط با GIS. مدرس دوره های مختلف مقدماتی و پیشرفته ArcGIS.

يك ديدگاه

  1. رضا ۱۳۹۴/۰۱/۳۰ در ۷:۱۶ ب.ظ - پاسخ دادن

    با سلام
    ممنون. بسیار مطلب خوب و مفیدی بود . لطفا در مورد بخشهای مختلف نرم افزار و مسائل کاربردی آن مطلب بگذارید.

ثبت ديدگاه