تهیه نقشه و Layout در محیط ArcGIS

نویسنده : |۱۳۹۶-۴-۱ ۱۸:۰۰:۵۲ +۰۰:۰۰ ۲۳م آبان, ۱۳۹۵|ArcGIS, مقالات آموزشی, نرم افزارهای کاربردی|۲۴ دیدگاه

تهیه نقشه و ایجاد Layout در ArcGIS

   نرم افزار ArcGIS برای آنالیز داده های مکانی توسعه یافته و در این زمینه نیز ابزاری قدرتمند محسوب میشود. اما آیا تهیه نقشه و Layout را نیز میتوان در این نرم افزار انجام داد. مقاله ای که برای شما تهیه کرده ایم به معرفی بخش Layout در نرم افزار ArcGIS پرداخته و راهکارهایی را برای ایجاد نقشه از داده های مکانی در این محیط بیان میکند. پس با ما همراه شوید و خودتان از داده هایتان برای تهیه نقشه استفاده کنید.

1- معرفی محیط Layout در ArcMap

   اگر دقت کرده باشید در بخش پایینی Data View (همانجایی که داده هایمان را مشاهده میکنیم) چند گزینه برای انتخاب کردن قرار دارد. گزینه اول همان DataView را نشان میدهد و همیشه بطور پیش فرض در آن حالت قرار داریم. اما اگر به دنبال تهیه نقشه باشیم، بهتر است گزینه سمت راست آن، یعنی Layout View را انتخاب کنیم تا پنجره نگاهمان را تغییر دهیم. شکل زیر را ببینید.

تهیه نقشه در ArcMap در محیط Layout انجام میشود

تهیه نقشه در ArcMap در محیط Layout انجام میشود

   با انتخاب گزینه Layout View فضای کاری ما تغییر کرده و صفحه کاغذی که نقشه را شامل میشود نمایش داده میشود. شما میتوانید تمامی لایه هایی را که در بخش Table Of Content اضافه کرده اید در این قسمت مشاهده کنید. جالب است که بدانید تمامی DataFarame هایی که در ArcMap ایجاد کرده اید، اعم از اینکه Active باشند یا خیر میتوانید در این بخش ببنید. از این قابلیت میتوانید برای نمایش اندکس نقشه ها نیز استفاده کنید.

2- انجام تنظیمات کاغذ نقشه

   برای اینکه نتیجه کار شما حرفه ای باشد، میبایست برای تهیه نقشه، ابعاد کاغذ را نیز تنظیم کنید تا اگر خواستید از نقشه خود خروجی کاغذی تهیه کنید، با مشکل مواجه نشوید. این تنظیمات را میتوانید در منوی File با انتخاب گزینه Page and Print Setup انجام دهید.
در این بخش میتوانید تنظیمات پرینتر را نیز انجام دهید و حتی از درایور نرم افزارهایی که خود را بصورت یک پرینتر معرفی کرده و خروجی PDF تهیه میکنند استفاده نمائید.

پنجره تنظیمات کاغذ نقشه نهایی

پنجره تنظیمات کاغذ نقشه نهایی

3- اضافه کردن المانهای گرافیکی به نقشه

   برای اضافه کردن المانهای گرافیکی به نقشه میبایست از منوی Insert استفاده کنید. المانهایی که در این بخش می بینید بصورت یک المان گرافیکی افزوده شده و حاوی مختصات نیستند. پس اگر یک تصویر را اضافه کنید، حتی اگر یک تصویر ماهواره ای باشد، نمیتوانید انتظار داشته باشید که در مختصات صحیح خود قرار بگیرد و بتوانید از آن Identify بگیرید. فقط جنبه نمایشی کار در این بخش کاربرد دارد.

3-1- عنوان نقشه

   با انتخای گزینه Title در منوی Insert میتوانید یک متن را بعنوان عنوان نقشه خود ایجاد کنید. خواص این عنوان مانند یک متن ساده است، اما هنگامی که آن را اضافه میکنید در بالای نقشه قرار میگیرد. شما متناسب با نوع نقشه ای که تولید میکنید، میبایست جای مناسبی را برای قرار دادن عنوان نقشه در نظر بگیرید.

3-2- متن یا نوشته

   در بسیاری از نقشه ها توضیحاتی درخصوص منابعی که برای تولید یک نقشه استفاده شده و ارگان یا شرکت تولید کننده آن نوشته می شود. اگر بخواهید متنی را در حاشیه نقشه خود اضافه کنید میتوانید از همان منوی Insert گزینه Text را انتخاب کنید. اگر روی یک متن دوبارکلیک کنید تنظیمات آن را خواهید دید و میتوانید فونت و سایز متون را نیز تنظیم نمائید.

پیشنهاد بعدی   آشنایی با مفهوم فضای فاقد اطلاعات یا NoData در داده‌های رستری

3-3- متن پویا (Dynamic Text)

   متن پویا متنی است که باتوجه به موقعیت زمانی و پارامترهای دیگر میتواند تغییر کند و هربار که پروژه خود را باز میکنید مجدداً محاسبه میشود. مانند متن مربوط به تاریخ انتشار نقشه

3-4- خطوط حاشیه ای نقشه ( NeatLine )

   این بخش مربوط به ایجاد یک کادر برای نقشه شما است. این کادر میتواند در هرکدام از بخشهای یک Layout و یا دورتادور کل المانهای گرافیکی نقشه قرار گیرد.

3-5- لژاند نقشه (Legend) یا راهنمای نقشه

   یکی از ملزومات یک نقشه، راهنمای آن است. فرض بر این است که تمامی داده هایی که در نقشه شما قرار گرفته اند میبایست در این بخش معرفی شوند. این به هیچ وجه پسندیده نیست که در نقشه شما عارضه ای وجود داشته باشد و کسی که از نقشه استفاده میکند نتواند آن را در راهنمای نقشه پیدا کند.
راهنمای نقشه در بسیاری از موارد ثابت است و به شکل یک تصویر در نرم افزارهای گرافیکی تولید میشود و در اینجا بصورت یک تصویر به نقشه اضافه میشود. در اینحالت راهنمای نقشه پویا نخواهد بود و امکان دارد عارضه ای در راهنمای نقشه یافت شود که در متن نقشه وجود نداشته باشد.

3-6- نماد جهت شمال

   شما میتوانید با انتخاب گزینه North Arrow در همین بخش اشکال بسیار زیبایی را بعنوان نشان دهنده جهت شمال استفاده نمائید. نکته قابل توجه اینجاست که این علائم را میتوان شخصی سازی نمود.

3-7- مقیاس عددی و مقیاس خطی

   حتماً با مقیاسهای خطی و عددی آشنا هستید و مزایا و معایب هریک را میشناسید. در غیر اینصورت میتوانید مقاله “مقیاس نقشه و نحوه نمایش آن” را مطالعه نمائید. امیدوارم تنظیمات این بخش نیز انجام دهید و از آن لذت ببرید.

3-8- تصویر

   یکی از مواردی که بسیار به کمک ما می آید افزودن تصویر به نقشه است. در این خصوص هم نباید افراط کنید، زیرا حجم فایل پروژه شما را بالا برده و موجب کاهش کارایی شما خواهد شد. دقت داشته باشید که اگر میخواهید پس زمینه تصویر شما در نقشه دیده نشود، از فرمتهای مناسب مانند PNG برای ذخیره تصاویر خود استفاده کنید و سپس آنها را به محیط نقشه خود اضافه نمائید.

تهیه نقشه با امکانات موجود در ArcMap

تهیه نقشه با امکانات موجود در ArcMap

4- خروجی گرفتن از نقشه

   درنهایت میتوانید از نقشه خود خروجی مناسب تهیه کنید. برای این کار کافیست از منوی File گزینه Export Map را انتخاب کرده و فرمت فایل خروجی خود را نیز تعیین کنید.
اگر میخواهید، هنگام تهیه نقشه، مستقیماً از نقشه خود پرینت تهیه کنید، از منوی File گزینه Print را انتخاب کنید. اما توصیه میکنیم ابتدا یک فایل خروجی مناسب تهیه کنید و سپس اقدام به پرینت نقشه نمائید، چون اگر اشکالی در فونت فارسی متون نقشه باشد در فایل خروجی مشخص میشود و مانع از هدر رفتن منابع خواهد شد.

 

تهیه ویدئوی آموزشی - تولید نقشه در نرم افزار ArcGIS

اگر تمایل دارید درخصوص نحوه تهیه نقشه با استفاده از امکانات Layout در محیط ArcMap ویدئوی آموزشی تولید شود، مشخصات خود را در این فرم وارد کنید. در صورتی که تعداد نفراتی که پیش ثبت نام کرده اند، به حدنصاب برسد، ویدئوی آموزشی مذکور تولید شده و به شما اطلاع رسانی خواهد شد.
 • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

درباره نویسنده :

کارشناس نقشه برداری و کارشناس ارشد سنجش از دور و سیستمهای اطلاعات مکانی. آشنا به زبانهای برنامه نویسی VB و VB.Net در نرم افزارهای مرتبط با GIS. مدرس دوره های مختلف مقدماتی و پیشرفته ArcGIS.

۲۴ Comments

 1. موسوی ۱۳۹۷/۰۹/۲۴ در ۱۲:۱۰ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر .
  من یه مشکلی تو خروجی نقشه دارم .(layout)
  اینه که هر گزینه رو که انتخاب میکنم داخل کادر میره ولی دیگه اصلا تغییر توی اندازه و مکان ایجاد نمیشه .
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • حسن واعظی ۱۳۹۷/۰۹/۲۴ در ۵:۵۴ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   اینگونه موارد را میبایست از نزدیک بررسی کرد تا دلیل بر ما مشخص شود. بهتر است با شماره تلفن سایت تماس بگیرید.

 2. هدایت کریم زاده ۱۳۹۷/۰۹/۲۳ در ۸:۲۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام و عرض ادب
  لطفا در صورت امکان راهنمایی کنید که بنده اگر بخوام در جی ای اس، بخشی از نقشه را جدا کنم ولی همزمان هم بخش جدا شده و هم نقشه کلی مشاهده شوند، باید چکار کنم؟
  با تشکر

  • حسن واعظی ۱۳۹۷/۰۹/۲۳ در ۸:۲۵ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   ابتدا از دو Data frame برای نمایش هرکدام از بخشها استفاده کنید و سپس خطوط راستی که بخشهای دو نقشه را به هم متصل میکند با ابزار Draw (بصورت گرافیک) ترسیم کنید.

 3. atf ۱۳۹۷/۰۷/۰۱ در ۱۰:۰۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام و خسته نباشید…
  من راهنمام متنش خیلی طولانیه. میخوام بدونم میشه راهنمای یک مستطیل رو دو خط کرد؟ توی کادر بندی a3 نقشه با فونت 11هم جا نمیشه و مجبورم کوچیکش کنم و دیگه خوانایی لازم رو نداره

  • حسن واعظی ۱۳۹۷/۰۷/۰۱ در ۱۰:۴۱ ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   سوالتون کاملاً مفهوم نشد. اما خدمتتون عرض کنم که راهنمای بسیاری از نقشه ها دوستونه هستند اما استفاده از متنهای بزرگ در راهنمای نقشه توصیه نمیشود. در این موارد میباییست در بخش پائینی نقشه متن موردنظر خود را بنویسید.

 4. رنجبری ۱۳۹۷/۰۵/۰۲ در ۱۲:۳۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  باسلام،
  من در یک پکیج آرک مپ دو لایه دارم. از یکی از لایه ها در layout نقشه خروجی گرفتم. حالا هرچه تلاش میکنم و اون تیک فعال اولی رو هم برمیدارم باز لایه layout نمیذاره اون یکی ظاهر شود.
  لطفاً راهنمایی بفرمایید

  • حسن واعظی ۱۳۹۷/۰۵/۰۲ در ۸:۲۵ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   سوال شما ابهام زیادی دارد و متوجه مشکل نمیشوم.
   برای دریافت پاسخ خود میتوانید با شماره تلفن پشتیبابی سایت تماس بگیرید.

 5. زهرا ۱۳۹۷/۰۴/۲۰ در ۱۱:۵۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  در هنگام خروجی گرفتن با فرمت pdf متن و لژاند نقشه در خروجی وجود ندارد ممکن است راهنمایی کنید

  • حسن واعظی ۱۳۹۷/۰۴/۲۳ در ۷:۲۸ ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   ابتدا از نرم افزارهای شبیه ساز پرینتر که pdf خروجی میگیرند، مانند win2pdf و dopdf استفاده کنید و برای گرفتن خروجی pdf از نقشه خودتان پرینت تهیه کنید.
   اگر باز هم موفق نشدید، لژاند را بصورت یک تصویر به نقشه اضافه کنید و سپس خروجی بگیرید.

 6. فاطمه ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ در ۸:۲۰ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  بهترین خروجی که میشه از نقشه گرفت باید توی چه فرمتی باشه؟

  • حسن واعظی ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ در ۴:۵۳ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   اگر پس از خروجی گرفتن با فرمت PDF ، نوشته هایی که در متن نقشه شما وجود دارد درست تبدیل شود، فرمت PDF گزینه مناسبی است. چون هم حجم کمتری دارد و هم بصورت وکتوری یا برداری ذخیره میشود و در شرایط مختلف با افت کیفیت پلات مواجه نخواهید شد.
   در غیر اینصورت میتوانید از فرمتهای Tiff یا JPG برای خروجی گرفتن استفاده کنید. در اینحالت میبایست برای چاپ حداقل DPI شما 300 باشد.

 7. ولی اله ۱۳۹۶/۱۱/۱۰ در ۵:۲۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  من با روش درون یابی کریجینگ یک نقشه کشیدم. میخوام جهت نما و راهنمای نقشه و بقیه چیزا رو بیارم رو نقشه چطور میتونم این کار رو انجام بدم ممنونم

 8. مجد پوربليغي ۱۳۹۶/۱۱/۰۸ در ۶:۰۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  من سوالي داشتم. در gis10.41ونسخه هاي ديگر مثل ١٠/١ منوي search من غير فعال هست چرا؟
  ضمنا”محصولات نرم افزار جي اي اس ١٠٤١ از شما خريدم عالی بود

 9. hamidreza adina ۱۳۹۶/۱۰/۲۲ در ۱۱:۵۱ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام ،
  لطفا در صورت امکان مرحمت فرموده آموزش به زبان ساده بفرمایید در محیط جی آی اس به چه شکلی نقطه و یا خط و یا سطح بدون در نظر گرفتن مختصات ترسیم نماییم. یا بعبارت دیگر، میخواستم در یک عکس هوایی دهه 40 که ژئورفرنس شده و در محیط کار ما قرار دارد دور تعدادی قطعه زراعی رسم پولیگون انجام دهم…
  ممنون و سپاس

  • حسن واعظی ۱۳۹۶/۱۰/۲۲ در ۱۱:۳۳ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   درخصوص این موضوع میتوانید آموزشهای مربوط به ویرایش داده ها را از بخش دوره های آموزشی/ویدئوهای رایگان ببینید.

 10. احمدی ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ در ۱۰:۰۵ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  من برای نقشه هام از یه لژاند میخوام استفاده کنم. فقط متنش فرق میکنه میشه اینکارو تو محیط آرک جی آی اس انجام داد ؟
  اگه میشه، لژاند خام رو کجا باید تهیه و ذخیره کنم ؟
  ممنون

  • حسن واعظی ۱۳۹۶/۱۰/۲۰ در ۱۱:۰۲ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   شما میتوانید از امکانات لژاند خود ArcGIS استفاده کنید و سپس آنها را به گرافیک تبدیل کرده و Ungroup نمائید. ( این امکانات با راست کلیک کردن روی لژاند دراختیار شما قرار میگیرد.)
   در اینحالت یکسری گرافیک و متن خواهید داشت که به اختیار خود میتوانید آنها را ویرایش کنید و متن موردنظر خودتان را بنویسید.
   درنهایت نیز کافی است همه را انتخاب کرده و مجدداً Group نمائید.
   جدا از این موارد، شما میتوانید هر طرحی را که مدنظرتان باشد در نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ طراحی کرده و تصویر حاصل را در Layout خود اضافه نمائید.
   موفق باشید

 11. حسين ۱۳۹۶/۱۰/۱۹ در ۱:۵۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  براي كشيدن نقشه مصرف انرژی (چيزي شبيه پهنه بندی) دچار مشكل شده ام.
  به دنبال منبع مناسبی براي اموزش آن ميگردم.
  لطف ميكنيد مرا راهنمایی كنيد.

 12. بهناز ۱۳۹۶/۰۶/۳۱ در ۱:۲۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام. خسته نباشید.
  نقشه های من از حالت data view به layout view منتقل نمیشه. اصلا در حالت layout نقشه ای وجود نداره. مشکل کجاست؟ من هم ورژن ۱۰/۵ نصب کردم هم ۱۰/۳؛ ولی نشد!

  • حسن واعظی ۱۳۹۶/۰۶/۳۱ در ۹:۴۹ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   وقتی در حالت Layout View قرار میگیرید، گزینه Full Extent را کلیک کنید تا تمام نقشه ها دیده شوند. اگر پس از این کار باز هم چیزی مشاهده نمیکنید، روی Dataframe خود که با نام Layers مشخص شده راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید. در سربرگ Frame کنترل کنید که گزینه Draft Mode تیک خورده است یا خیر. در صورتی که تیک خورده باشد میبایست آن را تغییر دهید و OK کنید.
   امیدوارم مشکل حل شود.

 13. صالحی ۱۳۹۶/۰۳/۲۳ در ۹:۰۶ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام. وقتتون بخیر
  من یه مشکلی تو GIS دارم. موقعی که میخوام راهنمای نقشه بزنم، بعضی مواقع عنوان یکی از عارضه هام طولانی میشه و از کادر راهنما خارج میشه آیا امکانش هست که متن رو بشکنم و تو دو تا سطر نمایش بدم؟
  ممنون میشم کمکم کنید

  • حسن واعظی ۱۳۹۶/۰۵/۰۱ در ۹:۰۱ ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   اگر میخواهید در راهنمای نقشه تغییری ایجاد کنید، ابتدا به تنظیمات مربوط به آن رجوع کنید و اگر با انجام تغییرات هم نتوانستید مشکل را حل کنید میتوانید روی آن راست کلیک کرده و با استفاده از گزینه های موجود، راهنمای نقشه را به گرافیک تبدیل کنید. سپس مجدداً روی آن راست کلیک کرده و از حالت Group خارج کنید. پس از یک یا دوبار از حالت Group خارج کردن، به متن موردنظر خود دسترسی پیدا خواهید کرد. حال میتوانید آن را دقیقتر ویرایش کنید.
   مشکلی که در این روش وجود دارد این است که ارتباط بین راهنمای نقشه و لایه های موجود در Table Of Content شما از بین خواهد رفت و تغییراتی که از این پس انجام میدهید در راهنمای نقشه اعمال نخواهند شد. بنابراین سعی کنید در مراحل پایانی تولید نقشه این کار را انجام دهید.
   موفق باشید

دیدگاه خود را اینجا ثبت کنید