تهیه نقشه و ایجاد Layout در ArcGIS

   نرم افزار ArcGIS برای آنالیز داده های مکانی توسعه یافته و در این زمینه نیز ابزاری قدرتمند محسوب میشود. اما آیا تهیه نقشه و Layout را نیز میتوان در این نرم افزار انجام داد. مقاله ای که برای شما تهیه کرده ایم به معرفی بخش Layout در نرم افزار ArcGIS پرداخته و راهکارهایی را برای ایجاد نقشه از داده های مکانی در این محیط بیان میکند. پس با ما همراه شوید و خودتان از داده هایتان برای تهیه نقشه استفاده کنید.

1- معرفی محیط Layout در ArcMap

   اگر دقت کرده باشید در بخش پایینی Data View (همانجایی که داده هایمان را مشاهده میکنیم) چند گزینه برای انتخاب کردن قرار دارد. گزینه اول همان DataView را نشان میدهد و همیشه بطور پیش فرض در آن حالت قرار داریم. اما اگر به دنبال تهیه نقشه باشیم، بهتر است گزینه سمت راست آن، یعنی Layout View را انتخاب کنیم تا پنجره نگاهمان را تغییر دهیم. شکل زیر را ببینید.

تهیه نقشه در ArcMap در محیط Layout انجام میشود

تهیه نقشه در ArcMap در محیط Layout انجام میشود

   با انتخاب گزینه Layout View فضای کاری ما تغییر کرده و صفحه کاغذی که نقشه را شامل میشود نمایش داده میشود. شما میتوانید تمامی لایه هایی را که در بخش Table Of Content اضافه کرده اید در این قسمت مشاهده کنید. جالب است که بدانید تمامی DataFarame هایی که در ArcMap ایجاد کرده اید، اعم از اینکه Active باشند یا خیر میتوانید در این بخش ببنید. از این قابلیت میتوانید برای نمایش اندکس نقشه ها نیز استفاده کنید.

2- انجام تنظیمات کاغذ نقشه

   برای اینکه نتیجه کار شما حرفه ای باشد، میبایست برای تهیه نقشه، ابعاد کاغذ را نیز تنظیم کنید تا اگر خواستید از نقشه خود خروجی کاغذی تهیه کنید، با مشکل مواجه نشوید. این تنظیمات را میتوانید در منوی File با انتخاب گزینه Page and Print Setup انجام دهید.
در این بخش میتوانید تنظیمات پرینتر را نیز انجام دهید و حتی از درایور نرم افزارهایی که خود را بصورت یک پرینتر معرفی کرده و خروجی PDF تهیه میکنند استفاده نمائید.

پنجره تنظیمات کاغذ نقشه نهایی

پنجره تنظیمات کاغذ نقشه نهایی

3- اضافه کردن المانهای گرافیکی به نقشه

   برای اضافه کردن المانهای گرافیکی به نقشه میبایست از منوی Insert استفاده کنید. المانهایی که در این بخش می بینید بصورت یک المان گرافیکی افزوده شده و حاوی مختصات نیستند. پس اگر یک تصویر را اضافه کنید، حتی اگر یک تصویر ماهواره ای باشد، نمیتوانید انتظار داشته باشید که در مختصات صحیح خود قرار بگیرد و بتوانید از آن Identify بگیرید. فقط جنبه نمایشی کار در این بخش کاربرد دارد.

3-1- عنوان نقشه

   با انتخای گزینه Title در منوی Insert میتوانید یک متن را بعنوان عنوان نقشه خود ایجاد کنید. خواص این عنوان مانند یک متن ساده است، اما هنگامی که آن را اضافه میکنید در بالای نقشه قرار میگیرد. شما متناسب با نوع نقشه ای که تولید میکنید، میبایست جای مناسبی را برای قرار دادن عنوان نقشه در نظر بگیرید.

3-2- متن یا نوشته

   در بسیاری از نقشه ها توضیحاتی درخصوص منابعی که برای تولید یک نقشه استفاده شده و ارگان یا شرکت تولید کننده آن نوشته می شود. اگر بخواهید متنی را در حاشیه نقشه خود اضافه کنید میتوانید از همان منوی Insert گزینه Text را انتخاب کنید. اگر روی یک متن دوبارکلیک کنید تنظیمات آن را خواهید دید و میتوانید فونت و سایز متون را نیز تنظیم نمائید.

3-3- متن پویا (Dynamic Text)

   متن پویا متنی است که باتوجه به موقعیت زمانی و پارامترهای دیگر میتواند تغییر کند و هربار که پروژه خود را باز میکنید مجدداً محاسبه میشود. مانند متن مربوط به تاریخ انتشار نقشه

3-4- خطوط حاشیه ای نقشه ( NeatLine )

   این بخش مربوط به ایجاد یک کادر برای نقشه شما است. این کادر میتواند در هرکدام از بخشهای یک Layout و یا دورتادور کل المانهای گرافیکی نقشه قرار گیرد.

3-5- لژاند نقشه (Legend) یا راهنمای نقشه

   یکی از ملزومات یک نقشه، راهنمای آن است. فرض بر این است که تمامی داده هایی که در نقشه شما قرار گرفته اند میبایست در این بخش معرفی شوند. این به هیچ وجه پسندیده نیست که در نقشه شما عارضه ای وجود داشته باشد و کسی که از نقشه استفاده میکند نتواند آن را در راهنمای نقشه پیدا کند.
راهنمای نقشه در بسیاری از موارد ثابت است و به شکل یک تصویر در نرم افزارهای گرافیکی تولید میشود و در اینجا بصورت یک تصویر به نقشه اضافه میشود. در اینحالت راهنمای نقشه پویا نخواهد بود و امکان دارد عارضه ای در راهنمای نقشه یافت شود که در متن نقشه وجود نداشته باشد.

3-6- نماد جهت شمال

   شما میتوانید با انتخاب گزینه North Arrow در همین بخش اشکال بسیار زیبایی را بعنوان نشان دهنده جهت شمال استفاده نمائید. نکته قابل توجه اینجاست که این علائم را میتوان شخصی سازی نمود.

3-7- مقیاس عددی و مقیاس خطی

   حتماً با مقیاسهای خطی و عددی آشنا هستید و مزایا و معایب هریک را میشناسید. در غیر اینصورت میتوانید مقاله “مقیاس نقشه و نحوه نمایش آن” را مطالعه نمائید. امیدوارم تنظیمات این بخش نیز انجام دهید و از آن لذت ببرید.

3-8- تصویر

   یکی از مواردی که بسیار به کمک ما می آید افزودن تصویر به نقشه است. در این خصوص هم نباید افراط کنید، زیرا حجم فایل پروژه شما را بالا برده و موجب کاهش کارایی شما خواهد شد. دقت داشته باشید که اگر میخواهید پس زمینه تصویر شما در نقشه دیده نشود، از فرمتهای مناسب مانند PNG برای ذخیره تصاویر خود استفاده کنید و سپس آنها را به محیط نقشه خود اضافه نمائید.

تهیه نقشه با امکانات موجود در ArcMap

تهیه نقشه با امکانات موجود در ArcMap

4- خروجی گرفتن از نقشه

   درنهایت میتوانید از نقشه خود خروجی مناسب تهیه کنید. برای این کار کافیست از منوی File گزینه Export Map را انتخاب کرده و فرمت فایل خروجی خود را نیز تعیین کنید.
اگر میخواهید، هنگام تهیه نقشه، مستقیماً از نقشه خود پرینت تهیه کنید، از منوی File گزینه Print را انتخاب کنید. اما توصیه میکنیم ابتدا یک فایل خروجی مناسب تهیه کنید و سپس اقدام به پرینت نقشه نمائید، چون اگر اشکالی در فونت فارسی متون نقشه باشد در فایل خروجی مشخص میشود و مانع از هدر رفتن منابع خواهد شد.

 

تهیه ویدئوی آموزشی - تولید نقشه در نرم افزار ArcGIS

اگر تمایل دارید درخصوص نحوه تهیه نقشه با استفاده از امکانات Layout در محیط ArcMap ویدئوی آموزشی تولید شود، مشخصات خود را در این فرم وارد کنید. در صورتی که تعداد نفراتی که پیش ثبت نام کرده اند، به حدنصاب برسد، ویدئوی آموزشی مذکور تولید شده و به شما اطلاع رسانی خواهد شد.
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .