منشور گسترش داده باز (Open Data Charter) و پذیرش آن توسط استرالیا

منشور گسترش داده باز (Open Data Charter) و استرالیا

   معاون وزیر شهرها و تبدیلات رقومی (Cities and Digital Transformation)، هان انگس تیلور ام پی، بیانیه‌‌‌ای را با مضمون پذیرفتن منشور گسترش داده باز (Open Data Charter) توسط استرالیا منتشر کرد. این منشور بین‌‌المللی قواعدی را برای دراختیار قراردادن و استفاده کردن از داده ها به شکل عمومی و بدون محدودیت تعریف می‌‌کند.

پذیرفتن این منشور بین‌‌المللی اقدامات استرالیا را برای دستور جلسه داده باز بیش از پیش نشان داده و استرالیا را قادر می‌‌سازد تا بهترین اقدامات در خصوص ابتکارات بین‌‌المللی را آموخته و به‌‌اشتراک بگذارد. اجرای این منشور نیازمند همکاری پژوهشگران، کاربران سیستمهای اطلاعات مکانی، سازمان‌های غیرانتفاعی و خصوصی، و عموم مردم با نخست وزیر و کابینه است. استرالیا متعهد به پذیرفتن این منشور به‌‌عنوان بخشی از اولین برنامه عملیاتی ملی دولت باز خود شد.

محتوای منشور گسترش داده باز (Open Data Charter)

   منشور گسترش داده باز (Open Data Charter)، در سال 2015 در سطح بین‌‌المللی تدوین شد و اساس آن منشور داده باز G8، امضاء شده توسط رهبران G8 در جولای 2013 ، می‌‌باشد.
این منشور، شامل همکاری بین دولت‌‌ها و متخصصان داده بوده، و شش اصل را برای بهبود دسترسی، انتشار و کاربرد داده پشتیبانی می‌‌کند:

  • باز بودن به‌‌صورت پیش‌‌فرض
  • بهنگام و جامع بودن داده ها
  • در دسترس و قابل استفاده بودن
  • قیاس‌‌پذیر و تعامل‌‌پذیر بودن
  • برای بهبود حکومت و مشارکت مردم
  • برای توسعه و ابتکار فراگیر
اصول مقدماتی منشور گسترش داده باز (Open Data Charter)
اصول مقدماتی منشور گسترش داده باز (Open Data Charter)

   این اصول به خوبی از بیانیه سیاست داده عمومی استرالیا (دسامبر 2015)، پشتیبانی می‌‌کند. همچنین بیانیه سیاست داده عمومی استرالیا نیازمند آیتم‌‌های داده‌‌‌ای دولت استرالیاست تا داده‌‌های غیر محرمانه را به‌‌طور پیش‌‌فرض به داده باز -open data- تبدیل کند. در ضمن این اصول از تعهدات برنامه عملیاتی ملی استرالیا نیز پشتیبانی می‌‌کند.

تعهد 2.2 از برنامه عملیاتی ملی استرالیا

   استرالیا اعتماد مردم را درخصوص به اشتراک‌‌گذاری و انتشار داده جلب می‌‌کند:
استرالیا این کار را با جلب توجه مردم به میزان تاثیرگذاری گسترش داده در کسب مزایای بیشتر و درک بهتر نیازهای مردم انجام می‌‌دهد، و توانایی مدیریت ریسک امنیت فضای خصوصی را در دولت بهبود می‌‌بخشد.

منشور داده باز

استرالیا مطابق با بهترین اقدامات بین‌‌المللی در حوزه اصول گسترش داده و مشارکت در مجامع جهانی در خصوص داده، پذیرفتن منشور بین‌‌المللی و توسعه بیانیه عمومی سطح بالا در یک نشست عمومی را در دستور کار خود قرار داده است.

بیانیه پذیرش منشور گسترش داده باز (Open Data Charter)

   استرالیا از قبول منشور بین‌‌المللی گسترش داده به‌‌عنوان ضمانت برای اولین برنامه عملیاتی ملی دولتِ باز، خرسند است. دولت استرالیا متعهد شده است تا به‌‌کارگیری و استفاده مجدد داده را برای رسیدن به نتایج بهتر اجتماعی و اقتصادی، افزایش دهد.
همچنین ما (دولت استرالیا) به اهمیت نقشی که این منشور در رشد همکاری‌‌های بین‌‌المللی و سازگاری در این دستور جلسه ایفا می‌‌کند، پی بردیم.
شعبه داده عمومی در اداره نخست‌‌وزیری و هم‌‌چنین کابینه، مسئول اجرای اصول این منشور هستند. این منشور از طریق بیانیه سیاست‌‌گذاری داده‌‌‌های عمومی دولت استرالیا، با پشتیبانی سیاست‌‌ها و اقدامات داده‌‌‌های ملی باز  اجرا می‌‌شود.

بیانیه سیاست عمومی داده در دسامبر 2015 منتشر شد و نیازمند آیتم‌‌های داده‌‌ای دولت استرالیاست تا داده‌های غیر محرمانه را به‌‌طور پیش‌‌فرض به داده باز تبدیل‌ کرده و به شکل رایگان، با کاربرد آسان، با کیفیت بالا و قابل اعتماد در دسترس عموم قرار دهد. بیانیه سیاست عمومی داده در وب‌‌سایت اداره نخست‌وزیری و کابینه در دسترس قرار دارد.

   هم‌‌چنین استرالیا آن منشور را از طریق تعهدات برنامه عملیاتی ملی دولت باز، پیاده‌‌سازی می‌کند. در اولین برنامه عملیاتی ملی (منتشر شده در دسامبر 2016)، استرالیا متعهد شده است مجموعه داده‌‌های باارزش را برای خلق ابتکارات داده محور و ایجاد اعتماد عمومی و پشتیبانی از آن به‌‌منظور مرتفع کردن نگرانی‌ها در خصوص داده منتشر کند.

پیشرفت استرالیا در اجرای این تعهدات متاثر از رسیدگی جامعه ملی چند ذینفعی مشارکت دولت باز (OGP) و سازوکار مستقل گزارش‌‌دهی آن جامعه است. همچنین دولت استرالیا اصول این منشور را با همکاری پژوهشگران، سازمان‌‌های غیرانتفاعی و خصوصی، و عموم مردم اجرا خواهد کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
این مطالب را نیز مطالعه کنید :
محصولات ویژه فروشگاه :
0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جستجو در مطالب سایت :
لینک های دانلود ویژه :
فهرست