دانلود کتاب آموزش XML به زبان فارسی

 

     برای آموزش XML بهتر است مقدمتاً آشنایی مختصری با این زبان یا گرامر داشته باشیم. اگر بخواهیم بسیار ساده بگوییم، XML سیستم گرامری ایجاد زبانهای علامت گذاری دلخواه است. یعنی میتوان آن را برای انواع داده ها ازقبیل داده های ریاضی، شیمی، تجاری و غیره به کار برد. حتی از آن برای ذخیره سازی اطلاعات توصیفی و مکانی نیز میتوان بهره برد. این به شما بستگی دارد که در چه محیطی میخواهید از این نگارش سودمند بهره ببرید. آموزش XML به اکثر کسانی که میخواهند وارد مقوله برنامه نویسی شوند و مخصوصاً میخواهند در محیط وب فعالیت نمایند توصیه میشود.

   برای اینکه بتوان به کمک XML زبان دلخواهی ایجاد کرد، باید اصول گرامر آن را دانست.  این کتاب ابتدا اصول و قوانین نوشتن اسناد مختلف را بیان نموده و در ادامه نحوه ایجاد زبان را، در قالب یک آموزش XML جامع، توضیح میدهد. برای کسانی که میخواهند در زمینه های مرتبط با وب و WebGIS کار کنند، خواندن این کتاب و آشنایی با این ساختار سودمند خالی از لطف نیست.

امروزه در کاربردهای مرتبط با نقشه و داده های مکانی نیز از این زبان به خوبی بهره گرفته شده است و معمولاً بسیاری از نرم افزارهای GIS با این فرمت آشنا هستند. به عنوان مثال در بخش ArcCatalog از نرم افزار محبوب ArcGIS، برای ذخیره سازی متادیتا از این فرمت بهره گرفته میشود.

XML_Learning_Farsi_620_330

آموزش XML در حوزه های مختلف کاربرد دارد

این کتاب در 16 فصل به شرح زیر تدوین شده است :

1- نوشتن
2- ایجاد یک DTD
3- تعریف عناصر و ویژگیها در یک DTD
4- موجودیت ها و یادداشتها در DTDها
5- الگوی XML
6- تعریف نوعهای ساده
7- تعریف نوعهای پیچیده
8- استفاده از فضاهای نام
9- فضاهای نام، الگوها و معتبرسازی
10- XSLT
11- XPath : عبارتها و طرحها
12- عبارتهای آزمون و توابع
13- ایجاد CSS
14- طرح بندی با استفاده از CSS
15- قالب بندی با استفاده از CSS
16- اتصالات و تصاویر XLink و XPointer