آموزش مقدماتی کار با مدل بیلدر (Model Builder) در آرک.جی.آی.اس (ArcGIS)

   مدل بیلدر محیطی کاربرپسند و ویژوال برای توسعه پردازشهای مکانی در ArcGIS است. شما میتوانید در این محیط با کنار هم قرار دادن ابزارهای مختلف ArcGIS و بدون نوشتن یک خط کد، اصطلاحاً مدلی را بسازید و همانند یک ابزار، آن را استفاده کنید. معمولاً وقتی از مدل بیلدر استفاده میکنیم که میخواهیم برای انجام یک سری از پردازشهای مکانی، پشت سرهم، ابزار واحدی داشته باشیم. دقت داشته باشید که محیط مدل بیلدر به همان اندازه که ساده طراحی شده، میتواند پیچیده شود و موجبات سردرگمی ما را فراهم کند. بعبارت دیگر، اگر بخواهیم پردازشهای پیچیده ای را با این روش مدل کنیم معمولاً با مشکل مواجه میشویم. برای انجام پردازشهای پیچیده بهتر است از روشهای مبتنی بر کدنویسی بهره ببریم.

   نحوه کار با این محیط آسان است و هرچه نیازهای ما توسعه می یابند، روش ها اندکی ابتکاری و پیچیده می شوند. اما در مجموع مدت زمانی که صرف میکنیم تا با مدل بیلدر مدلی را ایجاد کنیم از مدت زمان کدنویسی برای برنامه مشابه بسیار کمتر است. البته نمیتوان این موضوع را هم نادیده گرفت که در مدل بیلدر، چارچوب های کاری از قبل طراحی شده اند و همین امر محدودیتهایی را برای کاربران فراهم میکند.

   میخواهیم با استفاده از یک سری ویدئوهای آموزشی، شما را با نحوه ایجاد مدل و جزئیات کار با مدل بیلدر آشنا کنیم. در ابتدا یک ویدئوی آموزشی برای آشنایی با محیط مدل بیلدر برایتان آماده کرده ایم که میتوانید آن را مشاهده نمایید. امیدواریم از این ویدئو خوشتون بیاد.

 

این هم لینک ویدئو در آپارات، برای اونهایی که ویدئو رو نمیتونن در اینجا ببینن :    http://www.aparat.com/v/zP6bi

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
این مطالب را نیز مطالعه کنید :
محصولات ویژه فروشگاه :
0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جستجو در مطالب سایت :
لینک های دانلود ویژه :
فهرست