معرفی کتاب اقتصاد مهندسی به قلم جناب آقای مهندس یوسفی

   امروز میخواستم تا شما را با کتاب اقتصاد مهندسی آشنا کنم، اما مناسبتر دانستم از زبان مهندس یوسفی که زحمت تالیف کتاب اقتصاد مهندسی را متقبل شده اند، در مورد کتاب بخوانیم.
پس پای صحبتهای ایشان در مورد کتاب اقتصاد مهندسی می نشینیم :

کتاب اقتصاد مهندسی در نقشه برداری

کتاب اقتصاد مهندسی در نقشه برداری

   رشته مهندسی نقشه‌‌برداری پس از انقلاب فرهنگی از مقطع کاردانی به مقطع کارشناسی ارتقاء پیدا نمود و در این رهگذر هر ساله به پشتوانه افرادی که در خارج از مملکت تحصیل کرده و به کشورشان باز می‌گشتند توسعه پیدا نمود و ما شاهد برگزاری مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری در سال‌های اخیر در این رشته بسیار مهم در امر سازندگی کشور بوده‌ایم.

لیکن اینجانب همواره این چالش را گوشزد کرده‌ام که رشته مهندسی نقشه‌برداری می‌تواند بین رشته‌های دیگر نفوذ کرده و با فنآوری‌های نوینی که هر روزه در پهنه‌ی تولید نقشه و کارهای عملی خود دارد جای خود را در بین رشته‌های مهندسی دیگر و حتی غیرمهندسی مانند علوم اجتماعی باز کند.

   این هدف بود که مرا وا می‌داشت که کتبی مانند کتاب حاضر در زمینه اقتصاد مهندسی را جمع‌آوری و تالیف نمایم که مباحثی چون یارانه‌ها را نیز که از مباحث امروزه مملکت است در بر داشته باشد، تا دانش آموختگان بتوانند تا حدی با این موارد آشنا شوند.

از طرفی مقوله اقتصاد مهندسی در واقع دو واحد درسی در مقطع کارشناسی رشته مهندسی نقشه‌برداری در دانشگاه آزاد اسلامی است، که متاسفانه هم‌اکنون افرادی ناآشنا با رشته به تدریس در آن می‌پردازند و باعث می‌شوند که دانشجویان محترم با مثال‌های عملی رشته در کلاس آشنا نشده و بازخورد مناسبی را از کلاس نداشته باشند.

   این کتاب شامل مواردی چون تعریف اقتصاد مهندسی، هزینه اولیه، عمر پروژه، هزینه‌های نقدی عملیاتی، هزینه استهلاک و تعریف آن، مالیات بردرآمد، تلفن همراه به عنوان راه اقتصادی در نقشه‌برداری، تشریح تکنیک‌های اقتصاد مهندسی، بهره، مدیریت خطر و تحلیل سودوزیان در سیستم‌های اطلاعات مکانی و … می‌باشد.

امیداست که خوانندگان محترم مرا در رفع نقایص این کتاب یاری نموده و بدانند که به لحاظ نوین بودن کار در رشته نقشه‌برداری این مقوله خالی از اشکال نمی‌باشد.