>, سنجش از دور (RS), مقالات آموزشی>چگونه میتوان نقشه هایی با فرمت Geospatial PDF تولید کرد؟

چگونه میتوان نقشه هایی با فرمت Geospatial PDF تولید کرد؟

نویسنده : | ۱۳۹۵-۶-۳ ۱۱:۳۴:۴۲ +۰۰:۰۰ ۲م شهریور, ۱۳۹۵|جی.آی.اس (GIS), سنجش از دور (RS), مقالات آموزشی|1 ديدگاه

GeoSpatial_PDF_FI_620x330

نقشه هایی با فرمت Geospatial PDF

   امروزه اکثر توسعه دهندگان نرم افزارها و شرکتهای معتبر دنیا برای افزودن درک موقعیت و مختصات در محصولات خود، به رقابت میپردازند و همه روز شاهد افزونه ها و نسخه های مختلفی از نرم افزارهایی هستیم که به نحوی خود را با داده های مکانی گره میزنند. شرکت Adobe نیز در همین راستا فرمت جدیدی را با عنوان Geospatial PDF طراحی و ارائه نموده است که قابلیت ذخیره سازی داده های مکانی را در قالب یکسری لایه های اطلاعاتی برداری و رستری دارا میباشد.

فرض کنید شما میخواهید به مسافرت بروید و برای امور مختلفی نیاز به نقشه دارید. اگر بخواهید از نقشه های رقومی استفاده کنید، میبایست نرم افزارهای مخصوص نمایش نقشه های رقومی مانند نرم افزارهای خانواده CAD و یا GIS را با خود همراه کنید. اما این نرم افزارها علیرغم قابلیتهای فراوانی که دارند، همه جا در دسترس نبوده و کار کردن با آنها کمی دشوار است.

بسیار خوب می شد اگر نرم افزاری عمومی وجود داشت که میتوانست در عین سادگی و در دسترس بودن، اطلاعات مکانی و مختصات عوارض را درک میکرد و نیاز ما را مرتفع مینمود. فرمت Geospatial PDF و نرم افزار Adobe Acrobat راه حلی تازه برای این مشکل هستند. شما کافیست با نصب کردن این نرم افزار در کامپیوتر شخصی خود ویا حتی تلفن همراهتان از قابلیتهای بسیاری که این نرم افزار به شما ارزانی میکند کمال استفاده را ببرید.

چگونه میتوانم یک Geospatial PDF تولید کنم ؟

شما از دو راه میتوانید این فرمت را بسازید:

1- استفاده کردن از یک فایل رستر که حاوی اطلاعات ژئورفرنس شده باشد، در قالب فرمتهایی نظیر GeoTIFF ویا JPEG 2000
2- ژئورفرنس کردن یک PDF یا نقشه ای که قبلاً اسکن کرده اید

هنگامی که شما فایلی را که دارای مشخصات فوق باشد در نرم افزار باز میکنید، اندازه ها، موقعیت نقاط و واحد طول نیز با استفاده از مشخصات موجود در سیستم تصویر بدست می آید. علاوه بر اینها شما میتوانید از منابع موجود در اینترنت نیز فایلهای PDF حاوی نقشه را بدست بیاورید.

>> برای ادامه کار نیاز به نسخه Adobe Acrobat Pro Extended دارید. میتوانید نسخه 9.3.2 این نرم افزار را با حجم حدود 855 مگابایت از این لینک دانلود کنید. ( پسورد فایل : www.gisman.ir )

نحوه اضافه کردن فایلهای GeoTIFF و JPEG 2000

فایلهایی با فرمتهای GeoTIFF و JPEG 2000 را میتوان به عنوان یک لایه به فایلهای PDF اضافه نمود. نرم افزار Arcrobat میتواند اطلاعات مربوط به مختصات این لایه ها را در خود حفظ کند. درواقع هنگامی که این فایلها در نرم افزار Import میشوند، اطلاعات مختصات و سیستم تصویر آنها با فرمتی که نرم  افزار Acrobat میتواند ذخیره کند تبدیل میشوند.

نحوه کار نیز بدین شکل است که :

1- از مسیر Choose File گزینه Create File و سپس From File را انتخاب میکنیم.
2- سپس فایل موردنظر خود را Select میکنیم.
3- گزینه Setting را انتخاب کرده و OK میکنیم.

اضافه کردن یک Shapefile

   شما میتوانید یک Shapefile را به عنوان یک لایه به فایل PDF اضافه(Import) کنید. فایلی که میخواهید به PDF اضافه کنید میبایست از لحاظ موقعیت و مختصات با فایل PDF همپوشانی داشته باشد. اگر صرفاً بخشهایی از آن همپوشانی داشته باشد، فقط داده های همان قسمت در فایل Import خواهد شد و بقیه داده ها به فایل PDF شما اضافه نمیشوند.

پیشنهاد بعدی :  انواع مدل داده (Data Model) موجود در پایگاه های داده مکانی

یک Shapefile حاوی فایلهایی با فرمتهای مختلف است، اما در اینجا فقط به فرمتهای SHP و DBF آن نیاز داریم. روش کار نیز بدین صورت است:

1- فایل PDF را باز میکنیم و از منوی View گزینه Navigation Panels و سپس Layers را انتخاب میکنیم.
2- گزینه Option را که در بخش کناری نرم افزار قرار دارد انتخاب کرده و گزینه Import As Layer را انتخاب میکنیم.
3- حال در پنجره حاصل فایل SHP خودمان را پیدا کرده و آن را انتخاب میکنیم.
4- میتوانیم با انتخاب گزینه Option نحوه نمایش این لایه جدید را نیز تعریف کرده و رنگ و Style آن را تغییر دهیم.

ژئورفرنس کردن یک نقشه PDF

   ژئورفرنس کردن یک PDF به این معنا است که شما برای آن مختصات صحیح زمینی معرفی کنید. برای این کار شما نیاز به مختصات چهار گوشه نقشه در سیستم Geographic دارید. دقت داشته باشید که در این سیستم، مختصات نقاط با طول و عرض جغرافیایی و بصورت زاویه نمایش داده میشود. اگر از بیضوی مرجع دیگری به جز WGS 84 استفاده میکنید ضریب تبدیل مقیاس آن را نیز میبایست تعریف کنید.

برای ژئورفرنس کردن کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

1- ابتدا فایل PDF را که حاوی اطلاعات نقشه شما است باز کنید.
2- از منوی Tools بخش Analysis گزینه Geospatial Registration Tool را انتخای کنید.
3- یک نام تایپ کرده و یک خط (neatline) را به گونه ای ترسیم کنید که چهار گوشه بخشی را که متن نقشه شما را شامل میشود نشان دهد. یک neatline بخشی را که نقشه شما در آن قرار دارد از بخشهای جانبی نقشه مانند LEGEND و توضیحات جانبی آن جدا میکند.
حال ابزار Pan (دست) را انتخاب کنید و کمی در فایل خود گشت و گذار کنید. (هدف این است که از ابزار قبل خارج شوید)
4- یک گوشه نقشه خود را کلیک کنید و در پنجره Geospatial Registration مختصات طول و عرض جغرافیایی آن نقطه را وارد کنید.

GeoSpatial_PDF_01

با استفاده از تعریف کردن گوشه های یک نقشه PDF میتوانیم آن را ژئورفرنس کرده و یک Geospatial PDF تولید کنیم

5- حداقل برای دو نقطه میبایست مختصات وارد کنید. در پایان هم گزینه Next را انتخاب کنید.
6- در پایان نیز مشخصات سیستم مختصات و ضریب مقیاس آن را وارد کرده و گزینه OK را انتخاب کنید.

   بدین ترتیب فایل نقشه PDF شما ژئورفرنس یا به قولی Georegister شد. امیدواریم که همگام با ما این مراحل را انجام داده و از نتیجه کار راضی باشید. پیشنهاد ما این است که فایل PDF شهر خود را ایجاد کنید و در تلفن همراهتان باز کنید. اگر GPS شما فعال باشد میتوانید موقعیت خود را بر روی نقشه خود ببینید و از آن لذت ببرید.

 

درباره نویسنده :

حسن واعظی
کارشناس نقشه برداری و کارشناس ارشد سنجش از دور و سیستمهای اطلاعات مکانی. آشنا به زبانهای برنامه نویسی VB و VB.Net در نرم افزارهای مرتبط با GIS. مدرس دوره های مختلف مقدماتی و پیشرفته ArcGIS.

يك ديدگاه

  1. مهدي شريفی ۱۳۹۵/۰۶/۱۰ در ۹:۵۰ ق.ظ - پاسخ دادن

    سایت خوب و آموزنده ای دارید. پیروز باشید.

ثبت ديدگاه