اکثر کسانی که نرم افزار ArcGIS را نصب کرده و از آن استفاده میکنند، با این مشکل مواجه شده اند که هنگام استفاده از محیط ArcMap، وقتی روی منوی File یا Customize کلیک میکنند، باید مدت زمان زیادی را تأمل کنند تا این منوها باز شوند و همین امر موجبات سلب آسایش آنها را فراهم نموده است !

خوب، در این پست قصد دارم راهکاری ابتکاری برای حل این موضوع برای شما بیان کنم. ابتدا ببینیم مشکل از کجا نشأت میگیرد.

افزونه ArcGIS Online بصورت پیش فرض هنگام نصب ArcGIS نصب میشود و تلاش میکند تا ارتباط شما را ازطریق وب با پایگاه داده های مختلف برقرار کند. این افزونه در منوی File نیز گزینه هایی نیز تحت عناوین مرتبط با این موضوع اضافه میکند. حال وقتی شما روی منوی File کلیک میکنید میخواهد ارتباط شما با این سرورها را بررسی کند و همین امر باعث افت سرعت بارگذاری این منو میشود.

خوب آیا میتوان این افزونه را غیر فعال کرد ؟   در جواب باید بگویم خیر. من یکبار از راههای غیرمستقیم این کار را انجام دادم و کل نرم افزار به هم ریخت.

پس راه حل چیست ؟

راه حل ساده است. کافیست گام به گام با من این تنظیمات را انجام دهید :

ابتدا نرم افزار ArcMap را باز کنید و در منوی Customize گزینه … Customize Mode را انتخاب کنید. در پنجره حاصل، سربرگ Commands را انتخاب کنید و کمی منتظر بمانید تا همه بخشهای آن بارگذاری شوند. باید خدمتتان عرض کنم که تا زمانی که شما پنجره Customize را نبسته و از سربرگ Commands خارج نشده اید، میتوانید اقلام موجود در منوهای ArcMap را دستکاری کنید. خوب، در این حالت که پنجره Customize باز است، به منوی File سری میزنیم و با کشیدن و رهاکردن (Drag & Drop) ، گزینه … ArcGIS Online را کشیده و در پنجره Customize رها میکنیم. حال در منوی File به قسمت Add Data رفته و این کار را برای دو گزینه … Add Basemap و …Add Data from ArcGIS Online نیز تکرار میکنیم.

در انتها پنجره Customize را میبندیم و از نرم افزار ArcGIS لذت میبریم. این تنظیمات بصورت دائمی در نرم افزار ذخیره خواهند شد و دیگر با چنین مشکلی مواجه نخواهیم شد.

اگر هنوز هم ابهامی در نحوه انجام موارد ذکرشده بالا دارید، میتوانید ویدئوی آموزشی این بخش را هم ببینید :

پیشنهاد بعدی   کاربرد GIS در کشاورزی نوین ، راهکاری برای توسعه و مدیریت صحیح منابع