آموزش نحوه Clip کردن فایل رستری در ArcGIS

  برش دادن یا همان clipکردن فایلهای رستری از کارهای ساده اما پرکاربردی است که کاربران داده های مکانی با آن سروکار دارند. ساختار اصلی نرم افزار ArcGIS برای کار با داده های رستری ساخته نشده، اما در حد خود، ابزارهای مفیدی را در اختیار کاربران قرار داده که تاحدودی خیال آنها را از رجوع به نرم افزارهای سنجش از دور راحت کرده باشد.

  برای برش دادن فایلهای رستری، علاوه بر خود فایل، نیاز به یک لایه پلیگونی که در آن یک یا چند عارضه سطحی ترسیم شده باشند داریم. این عوارض سطحی درواقع محدوده هایی از فایل رستری را که میخواهیم برش داده شود، نشان میدهند .

  برای برش دادن تصویر کافیست ابتدا ابزار Clip که در ArcToolbox و در آدرس زیر قرار دارد را فراخوانی کنیم.

ArcToolbox > Data Management Tools > Raster > Raster Processing > Clip

ArcToolbox_Clip_Raster

  سپس در ابزار فوق در بخش Input Raster لایه رستری را که میخواهیم برش دهیم وارد میکنیم. در ادامه در بخش Output Extent لایه پلیگونی محدوده ها را وارد میکنیم. حال باید گزینه Use Input Features for Clipping Geometry را انتخاب کنیم. اگر این گزینه را انتخاب نکنیم صرفاً Extent لایه محدوده ما درنظر گرفته خواهد شد و عملیات برش به هندسه عوارض محدود نمیشوند. بخشهایی از فایل نهایی که فایل محدوده ما در آن عارضه ای ندارد، در فایل نهایی بصورت NoData نمایش داده خواهند شد. اگر تمایل داشته باشید تا این بخشها نیز دارای مقدار باشند در بخش NoData Value میتوانید عدد Value دلخواه خود را وارد نمایید. در نهایت نیز در بخش Output Raster Dataset آدرس فایل برش داده شده را مشخص کرده و ابزار را اجرا میکنیم.

برای آشنایی بیشتر با نحوه کار این ابزار میتوانید ویدئوی این بخش را نیز مشاهده نمایید.

موفق باشید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
این مطالب را نیز مطالعه کنید :
محصولات ویژه فروشگاه :
86 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جستجو در مطالب سایت :
لینک های دانلود ویژه :
فهرست