نحوه تعریف و تبدیل سیستم تصویر یک لایه در ArcGIS

CoordinateSystems_620x330

   آشنایی با مفاهیم سیستمهای تصویر یکی از ملزومات کار با داده های مکانی است. درواقع سیستم تصویر مشخص میکند که مختصاتی که برای هرعارضه درنظر گرفته شده، چه مفهومی دارد. در بسیاری از موارد علت عدم همپوشانی لایه های مربوط به یک محدوده کاری، چیزی جز تعریف اشتباه سیستم تصویر نیست و تقریباً اینگونه موارد برای اکثر کاربران GIS اتفاق افتاده و یا خواهد افتاد. پس بهتر است با تبدیلات سیستم تصویر آشنایی بیشتری پیدا کنیم و آن را به درستی برای لایه های مکانی خود تعریف نماییم.

   در مجموع در نرم افزار ArcGIS دو مفهوم مرتبط با سیستم تصویر داریم :

   تعریف سیستم تصویر یا Define Projection :

   اگر مختصات عوارض مربوط به یک لایه صحیح باشد، اما نرم افزار سیستم تصویر مربوط به لایه را نداند، میبایست این سیستم تصویر را به نرم افزار معرفی کنیم. هنگامی که سیستم تصویر را به نرم افزار معرفی میکنیم مختصات عوارض را تغییر نمیدهیم، پس فقط کافیست تا مشخصات مربوط به سیستم تصویر لایه توسط نرم افزار در جایی ثبت گردد. این اطلاعات متناسب با نوع لایه موردنظر شما ثبت میشود. مثلاً اگر لایه شما یک Shapefile باشد این اطلاعات در فایلی با پسوند prj و همنام با لایه شما ذخیره میشود. این عملیات اصطلاحاً معرفی سیستم تصویر نامیده میشود.

   تبدیل سیستم تصویر یا Project :

   اگر سیستم تصویر لایه شما متناسب با مختصات عوارض و به درستی تعریف شده باشد، اما شما بخواهید این لایه را در سیستم تصویر دیگری داشته باشید میبایست با توجه به سیستم تصویرهای اولیه و ثانویه و با استفاده از معادلات تبدیل سیستم تصویر، تک تک مختصات عوارض را تبدیل کنید. پس در اینحالت مختصات عوارض نیز تغییر میکند. به این عملیات نیز تبدیل سیستم تصویر میگویند.

   شما میتوانید نحوه تعریف و تبدیل سیستم تصویر را در ویدئوی آموزشی زیر ملاحظه کنید و با جزئیات بیشتری در این رابطه آشنا شوید :

 

[aparat]http://www.aparat.com/v/1UKlA[/aparat]

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
این مطالب را نیز مطالعه کنید :
محصولات ویژه فروشگاه :
31 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جستجو در مطالب سایت :
لینک های دانلود ویژه :
فهرست