ژئورفرنس کردن داده های برداری

  شاید ژئورفرنس کردن را فقط برای داده های رستری لازم بدانید، اما این مفهوم میتواند درخصوص داده های برداری نیز کاربرد داشته باشد.

  فرض کنید نقاط مربوط به یک منطقه به روش نقشه برداری زمینی برداشت شده و هنگام انجام عملیات زمینی به مختصات صحیح نقاط کنترل دسترسی وجود نداشته است. خوب در اینصورت چاره ای جز ترسیم نقشه بصورت محلی (Local) وجود نداشته و مختصات هیچیک از نقاط صحیح نمیباشد. البته در عمل، در نقشه های با سیستم مختصات محلی فواصل بین نقاط رعایت شده و زوایای آنها نسبت به شمال نیز تقریباً صحیح هستند. اما فرض میکنیم که نقشه دارای جابجایی و دوران بوده و حتی و زوایا نیز اصلاً رعایت نشده اند.

  در مواردی نیز پیش می آید که نقشه ای با سیستم مختصات محلی داریم و پس از گذشت مدت زمانی طولانی نقاط کنترل آن نقشه را به دست ما خواهد رسید. به دلیل محدودیت زمان پروژه نیز نمیتوانیم منتظر بمانیم و مجبور هستیم نقشه ای که سیستم مختصات محلی دارد را رقومی سازی (Digitize) کنیم. خوب در این حالت میبایست عملیات ژئورفرنس کردن پس از رقومی سازی انجام شود و خطاهایی که هنگام اسکن کردن نقشه بوجود آمده و اعوجاجاتی که بر اثر گذشت زمان و شرایط مختلف محیطی بر روی نقشه ایجاد شده در فایل رقومی سازی شده، باقی میماند.

  برای ژئورفرنس کردن این نقشه ها میتوانیم از ابزار Spatial Adjustment  در نرم افزار ArcGIS استفاده کنیم. برای فراخوانی ابزار در منوی Customize این نرم افزار، گزینه Toolbars و سپس گزینه Spatial Adjustment را انتخاب میکنیم. همانطور که در شکل زیر میبینید، این ابزار بسیار شبیه به ابزار Georeferencing است.

Spatial_Adjustment_01  برای کار با این ابزار ابتدا لایه های مربوط به نقشه خود را به محیط ArcMap اضافه کرده و Start Editing میکنیم. سپس با استفاده از دکمه New Displacement Link Tool ، که در ابتدای ابزار Spatial Adjustment وجود دارد، ابتدا روی نقاط با مختصات محلی کلیک کرده و سپس بر روی مختصات صحیح آن کلیک میکنیم. در این مرحله اگر خواستیم مختصات را بصورت عددی وارد کنیم میبایست ابتدا نقطه دوم را کلیک کنیم و سپس با انتخاب دکمه View Link Table جدول مختصات ها را مشاهده نموده و مختصات نقاط زمینی خود را وارد کنیم.

  پس از این مرحله نوبت به تعیین لایه های هدف ما است. برای این کار در منوی Spatial Adjustment گزینه Set Adjust Data را انتخاب کرده و در پنجره حاصل، لایه هایی را که تمایل داریم تغییر مختصات دهیم انتخاب میکنیم.

  در نهایت از همان منوی قبل و در بخش Adjustment Method ، نوع معادلات موردنظر خود را انتخاب میکنیم. حال با انتخاب گزینه Adjust در همان منوی قبل، داده های ما تغییر مختصات میدهند. پس از اتمام کار نیز Stop Editing میکنیم.

این ابزار بخشهای دیگری هم دارد که با سعی و خطا میتوانید از طرز کار تمام بخشهای آن آگاهی پیدا کنید. امیدوارم که این مقاله نیز، هرچند اندک، توانسته باشد راهگشای شما در حل مسائل داده های مکانی باشد.

ویدئوی آموزشی این بخش نیز مطالب آموزنده و عملی این بخش را در خود بیان میکند. حتماً ببینید.

موفق باشید

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
این مطالب را نیز مطالعه کنید :
محصولات ویژه فروشگاه :
7 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جستجو در مطالب سایت :
لینک های دانلود ویژه :
فهرست