یکی از مواردی که می بایست قبل از انجام آنالیزهای مکانی مدنظر قرار گیرد، GISReady نمودن داده ها است. هدف از این کار، آماده نمودن داده ها برای انجام پردازشهای مکانی است. اگر این مرحله به خوبی انجام نشود، میتواند عملکرد توابع تحلیلی را  مختل نموده و یا نتایج تحلیلهای مکانی را تحت تأثیر قرار دهد. یکی از این مراحل GIS Ready داده ها، حذف خطاهای OverShoot و UnderShoot از آنها است.

TopologyCleanup_1   برای انجام این کار، در نرم افزار MicroStation، از منوی Tools، گزینه Geospatial و سپس مجموعه ابزار Topology Cleanup را فراخوانی می کنیم. این مجموعه ابزار حاوی ابزارهایی گرافیکی برای حذف خطاهای توپولوژیکی عوارض میباشد.

رفع خطاهای ردشدگی و نرسیدگی (OverShoot و UnderShoot)

   خطاهای نرسیدگی و ردشدگی جزء خطاهایی هستند که به دلیل Snapنکردن هنگام ترسیم عوارض بوجود می آیند. این خطاها به خوبی در شکل زیر نشان داده شده اند:

OverShoot_UnderShoot

– Find Gaps : برای شروع کار ابتدا خطاهای نرسیدگی عوارض خطی را با استفاده از فرمان FindGaps اصلاح می نمائیم(با توجه به شکل زیر)، ابتدا محدوده کار را با استفاده از Fence تعیین کرده و گزینه Find Gaps را انتخاب میکنیم. سپس در پنجره Find Gaps ، میزان تلرانس را براساس مقیاس نقشه مشخص می کنیم (مثلا 5متر برای مقیاس 25000). در ادامه گزینه Mode را روی RepairALL قرار می دهیم. پس از انجام  این تنظیمات روی یکی از Viewها کلیک میکنیم تا ابزار اجرا شود. به این ترتیب همه نرسیدگی هایی که کمتر از 5 متر باشند تصحیح میگردند.

gap

– Find Dangles : با استفاده از اين آيكون مي توان ردشدگی ها یا همان OverShootها را تصحیح نمود. در اين حالت نیز پس از رسم Fence و انتخاب گزینه Find Dangles  بايد Mode را روي Delete وتلرانس را 5 متر قرار داد(مطابق شكل زير). همچنين مي توان Mode را در حالت Flag قرار داد تا ردشدگی ها را ابتدا مشخص كرده و سپس در صورت نياز اصلاح نمود (قابل ذكر است كه Flag را ميتوان با رنگ دلخواه در يك لايه خالي قرار داد) و سپس با توجه به اينكه عملكرد نرم افزار قبلا مورد كنترل قرار گرفته و مورد تأييد مي باشد جهت عمليات از حالت Delete استفاده نمود.

 danglel

   نتیجه کار فایلی عاری از خطاهای ردشدگی و نرسیدگی است. البته باید درخصوص استفاده اتوماتیک از این ابزارها نیز دقت لازم را لحاظ نمود، زیرا اگر میزان تلرانس با محدوده خطاهای تصادفی مطابقت نداشته باشد میتواند باعث بروز اتصال عوارضی شود که در واقعیت از یکدیگر متمایز هستند. البته اگر فرض بر این باشد که مجموعه خطاهای موجود، از حد تعریف شده برای مقیاس موردنظر ما (میزان 0.2 میلیمتر در مقیاس نقشه) تجاوز نکرده باشد، میتوان با اطمینان خاطر بیشتری از این ابزارها استفاده نمود.

پیشنهاد بعدی   گوگل ارث (Google Earth) ؛ دریچه ای کوچک به سمت کشف زیبایی‌های دنیا