>, جی.آی.اس (GIS), مقالات آموزشی, نرم افزارهای کاربردی>نحوه ذخیره سازی اطلاعات در یک Shapefile

نحوه ذخیره سازی اطلاعات در یک Shapefile

نویسنده : | ۱۳۹۴-۲-۳۰ ۰۵:۴۸:۲۶ +۰۰:۰۰ ۱۳م اردیبهشت, ۱۳۹۴|ArcGIS, جی.آی.اس (GIS), مقالات آموزشی, نرم افزارهای کاربردی|بدون ديدگاه

Introducing-Shapefileهمانطور که میدانید یکی از فرمتهایی که اکثر نرم افزارها برای ذخیره سازی اطلاعات مرتبط با GIS استفاده میکنند، Shapefile است. این فرمت بین کاربران GIS نیز محبوبیت فراوانی دارد. شاید به دلیل ساختار ساده ای که دارد، و شاید هم به دلیل اینکه اغلب نرم افزارهای تولید نقشه آن را خوانده و حتی بسیاری نیز آن را ویرایش میکنند. توصیه میکنم به اینجا سری بزنید تا اطلاعات کاملتری درخصوص بخشهای مختلف این فرمت و کاربرد هرکدام به دست آورید.

اما امروز میخواهیم فایل pdfی را معرفی کنیم که پرده از ساختار ذخیره سازی این فرمت برمیدارد. میدانم که این بخش از اطلاعات برای کاربران معمولی جذاب نیست ولی حرفه ای ها و برنامه نویسها میتوانند به نحو احسن از آن استفاده کنند.

مثلاً چه استفاده ای ؟ خوب معلومه. اگر کسی بخواهد بدون استفاده از امکانات نرم افزارهای دیگر برنامه ای بنویسد که بتواند Shapefile را بخواند و ویرایش کند، میتواند از این اطلاعات به نحو احسن استفاده کند.

سرفصل های مطرح شده در این pdf به شرح زیر هستند:

  1. چرا از Shapefile استفاده میکنیم؟
  2. مشخصات فنی Shapefile
  3. مدیریت فایلهای اصلی
  4. بخشها و محتویات فایلهای اصلی
  5. مدیریت فایلهای Index
  6. مدیریت فایلهای دیتابیس(dBase)
  7. واژه نامه

این فایل از سری مستندات منتشرشده شرکت Esri است و میتوانید آن را از طریق وبسایت خود شرکت ویا از اینجا دانلود کنید.

موفق و مؤید باشید

پیشنهاد بعدی :  کاربرد سیستم‌های ردیابی GNSS برای کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم (Autism)

درباره نویسنده :

حسن واعظی
کارشناس نقشه برداری و کارشناس ارشد سنجش از دور و سیستمهای اطلاعات مکانی. آشنا به زبانهای برنامه نویسی VB و VB.Net در نرم افزارهای مرتبط با GIS. مدرس دوره های مختلف مقدماتی و پیشرفته ArcGIS.

ثبت ديدگاه