>>>>انجام پردازشهای گرافیکی در نرم افزار MicroStation

انجام پردازشهای گرافیکی در نرم افزار MicroStation

نویسنده : |۱۳۹۵-۷-۲۷ ۱۹:۲۹:۱۴ +۰۰:۰۰ ۷م شهریور, ۱۳۹۴|MicroStation, مقالات آموزشی, نرم افزارهای کاربردی|۲ دیدگاه

Topology_CleanUp_620x330

   انجام پردازشهای گرافیکی برای عوارض مکانی، یکی از بخشهای GISReady عوارض میباشد که در اغلب موارد در نرم افزارهای Cad مانند MicroStation انجام میشود. در این مقاله سه ابزار کاربردی در نرم افزار MicroStation معرفی میکنیم که استفاده از آنها میتواند بسیاری از خطاهای توپولوژیک داده ها را کاهش دهد.

برای آشنایی با ابزارهای کاربردی دیگری که این مجموعه ارائه میدهد میتوانید نحوه برطرف کردن خطاهای OverShoot و UnderShoot را نیز مطالعه نمایید.

ابزارهای Find Duplicate Linework و Segment Linear Element در مجموعه ابزارهای Topology Cleanup قرار دارند. برای فراخوانی این مجموعه ابزار میتوانید در نرم افزار MicroStation، از منوی Tools، گزینه Geospatial و سپس مجموعه ابزار Topology Cleanup را فراخوانی کنید.

Find Duplicate Linework :

   براي حصول اطمينان از اينكه عوارض بصورت Duplicate وجود ندارند و نيز براي حذف آنها مي توان از آيكون مربوطه طبق شكل زير استفاده نمود، البته باید دقت داشته باشید که Mode آن را در حالت Delete قرار دهید :
Duplicate
Segment Linear Element :

   با استفاده از اين آيكون مي توان در محل تقاطع ها Node ايجاد كرد، كه در اين حالت Mode را بايد روي Segment تلورانس مناسب (مثلاً برای مقیاس 1:25000 عدد 5 مناسب است) را تعریف نمود. مطابق شكل زير:

Segment
Connect Linear Elements :

   ابزار Connect Linear Elements در مجموعه ابزار Topology Creation قرار دارد. برای فراخوانی این مجموعه ابزار میتوانید در نرم افزار MicroStation، از منوی Tools، گزینه Geospatial و سپس مجموعه ابزار Topology Creation را فراخوانی کنید.

   براي يكپارچه سازي عوارضي چون آبريز، منحني ميزان، … (كه از Node تا Node يكپارچه مي شوند) از آيكون فوق استفاده مي گردد. برای استفاده از این ابزار کافیست ابتدا برای محدوده موردنظر خود Fence ایجاد کرده و سپس مطابق شکل زیر از مجموعه ابزار Topology Creation ابزار Connect Linear Elements را انتخاب کنیم و یک کلیک بر روی صفحه انجام دهیم. مشاهده میکنیم که عملیات یکپارچه سازی عوارض با سرعت مناسبی انجام میپذیرد.

connect

   ابزارهایی که خدمتتان تقدیم شد، از ابزارهای ساده اما کارآمدی هستند که در نرم افزار MicroStation وجود دارند. وجود اینچنین ابزارهایی سبب گشته که کاربران این نرم افزار، علیرغم حضور رقیبانی چون AutoCad، به آن وفادار بمانند.

   استقبال شما عزیزان پشتوانه محکمی برای ادامه راه ماست، پس لطفاً ما را از نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود بهره مند سازید.

پیشنهاد بعدی   ایندکس مکانی ، راهکاری مؤثر برای جستجوی سریع هندسه عوارض

درباره نویسنده :

۲ Comments

 1. صدف ۱۳۹۵/۰۹/۱۲ در ۵:۰۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  اين ابزار در هر مايكرو استيشني وجود نداره.
  لطفا بفرماييد در كدام ورژن داريم و يا ايا قابل افزودن به مايكرو رو از طريق يك افزونه داريم يا خير.
  اگر ممكن هست ورژني كه اين كار رو انجام ميده رو براي دانلود قرار بديد.
  سپاس فراوان از سايت بسيار خوبتون

  • حسن واعظی ۱۳۹۵/۰۹/۱۴ در ۱۱:۳۹ ب.ظ - پاسخ دادن

   ممنون از توجهتون
   ابزارهایی که در اینجا توضیح داده شده در نسخه های قدیمی، با نام Geograph و در نسخه های جدید، با نام Map وجود دارد و در بخش اصلی نرم افزار نیست.
   میتوانید نسخه 8i را که حاوی ماژول Map نیز هست از این لینک دانلود نمائید.

دیدگاه خود را اینجا ثبت کنید