>, جی.آی.اس (GIS), مقالات آموزشی, نرم افزارهای کاربردی>کاربرد دستور Dissolve برای ادغام کردن عوارض در ArcGIS

کاربرد دستور Dissolve برای ادغام کردن عوارض در ArcGIS

نویسنده : |۱۳۹۵-۱-۲۱ ۱۸:۰۴:۵۵ +۰۰:۰۰ ۲۲م فروردین, ۱۳۹۵|ArcGIS, جی.آی.اس (GIS), مقالات آموزشی, نرم افزارهای کاربردی|۱۵ دیدگاه

ادغام کردن عوارض یا همان Dissolve کردن عوارض، چیست و چه کاربردی دارد ؟

  ابزار ادغام کردن عوارض یا به اصطلاح Dissolve ، برای یکپارچه کردن عوارضی است که از لحاظ مفهومی دارای یک مفهوم مشترک هستند، نشان دهنده یک عارضه واحد هستند و یا اینکه به دلایلی میخواهیم با یکدیگر تجمیع گردند. این لینک را ببینید.

   برای مثال فرض کنید که نقشه یک منطقه به تعداد زیادی از بخشهای هم اندازه به نام شیت (Sheet) تقسیم شده و هر بخش را مجزا تهیه کرده اند. در اینحالت اگر عارضه ای در دو یا چند شیت مجاور باشد در محل تقاطع شیت ها شکسته شده است. مثلاً یک رودخانه با یک نام، در سه شیت وجود دارد و به سه بخش با نامهای یکسان تقسیم شده است. از لحاظ منطقی یک عارضه میبایست یک هندسه واحد داشته باشد و تجمیع بخشهای مختلف آن رودخانه لازم و ضروری به نظر میرسد.

   حالتی دیگر را نیز میتوان در نظر گرفت و آن هم این است که، مثلاً شما لایه سطحی مربوط به شهرستانهای کشور را در دست دارید. بافرض اینکه برای هر شهرستان نام استانی که در آن قرار دارد نیز در جدول اطلاعات توصیفی ذخیره شده است. حال میخواهید با استفاده از این لایه، لایه محدوده استانها را به دست آورید. برای این منظور میبایست تمامی شهرستانهایی که مربوط به یک استان میباشند را بایکدیگر تجمیع نمایید. به شکل زیر توجه نمایید :

نحوه تجمیع پلیگونهای مربوط به یک استان

نحوه تجمیع پلیگونهای مربوط به یک استان

نحوه استفاده از ابزار Dissolve    

   در تمامی موارد فوق یکی از ابزارهایی که با قابلیتهای فراوانش به شما کمک میکند، ابزار Dissolve است. این ابزار عوارض را بر مبناي صفات توصیفی تعیین شده، تركيب مي­ كند و آن را نیز می ‌توانید از طریق آدرس زیر در ArcToolbox فراخوانی نمایید:

ArcToolbox > Data management tools > Generalization > Dissolve

 

نمایی از رابط کاربر ابزار Dissolve

نمایی از رابط کاربر ابزار Dissolve

پارامترهای مهم این ابزار

الف) Dissolve_Fields : اين گزينه اختیاری است. در این قسمت، اقدام به تعیین فیلدهای توصیفی از لایه مورد نظر می ­شود. عمل Dissolve بر اساس این فیلدهای تعیین شده، انجام می گیرد.

ب) Statistic Fields : اين گزينه اختیاری است. در این قسمت، دو پارامتر ورودی باید مشخص شوند. اول، فیلدهایی مشخص می ­شوند که مقادیر آنها از طریق يك ويژگي آماري (آماره)، خلاصه می­ گردند. دوم، ویژگی آماری مورد نظر تعیین می­ شود.
مثلاً وقتي مناطق مختلف شهرداری در شهر تهران را با هم تركيب (Dissolve) مي ­كنيم، می ­بایست، فیلد یا صفت جمعیت اين مناطق را با يكديگر جمع (در اینجا اپراتور Sum، آماره مورد نظر است) كرده تا به جمعیت كلي مناطق رسید. پس در این مثال، فیلد مشخص شده، فیلد جمعیت و آماره تعیین شده، Sum می ­باشد. آماره­ های موجود در دستور Dissolve عبارتند از: sum, mean, max, min, range, std, first, last.

ج) چک باکس Create Multiparts features : اين گزينه اختیاری است. اگر این چک باکس فعال باشد، عوارضی که دارای مقادیر توصیفی یکسان (که در قسمت الف تعیین شده ­اند) می ­باشند، حتی در صورتی که از نظر مکانی از یکدیگر جدا باشند، تبدیل به یک عارضه می ­شوند (multi part features). اما اگر این چک باکس فعال نباشد، این عوارض، تبدیل به عوارض جداگانه ­ای می ­شوند.

پیشنهاد بعدی   ایندکس مکانی ، راهکاری مؤثر برای جستجوی سریع هندسه عوارض

درباره نویسنده :

کارشناس نقشه برداری و کارشناسی ارشد سنجش از دور و GIS

۱۵ Comments

 1. منیژه داناییان ۱۳۹۷/۰۹/۰۳ در ۱۲:۳۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  من dem یک منطقه رو دانلود کردم،اما کل منطقه شامل دو صفحه dem هست.چجوری میتونم این دو رو بهم متصل کنم تا بتونم حوضه م رو مشخص کنم؟

  • حسن واعظی ۱۳۹۷/۰۹/۰۵ در ۵:۱۷ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   میتوانید از ابزار Mosaic To New Raster در ArcGIS استفاده کنید.

 2. Maryam ۱۳۹۷/۰۸/۲۶ در ۳:۳۲ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  میخواستم‌اطلاعات معابر منطقه ۶ رو به attribute table پارسل های منطقه اضافه کنم چکار باید بکنم؟؟؟

  • حسن واعظی ۱۳۹۷/۰۸/۲۶ در ۴:۵۵ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   معمولاً برای این کار از Spatial Join استفاده میکنند.
   اگر با این موضوع مشکل دارید بهتر است از طریق بخش خدمات پیگیری نمائید.
   موفق باشید

 3. بهنام ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ در ۹:۳۲ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  ببخشید چجوری می شود درصدی از یک پلی گون رو به صورت خودکار رو رنگی کرد.

 4. علی رضا ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ در ۱۰:۴۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  در محل تلاقی جاده ها مثلا راه درجه یک و دو که هر کدام را با یک سیمبولوژی نشان دادم، چگونه می شود محل به هم رسیدن آنها به صورت تدریجی به هم تبدیل شود.
  با تشکر

 5. talebi ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ در ۸:۱۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  در ArcGIS به چه دلیل ممکن است نمادهای Symbol selector و North Arrow نشان داده نشوند؟
  در ArcGIS10.2 که نصب کردم نمادهای مربوط به عارضه نقطه ای و نمادهای مربوط به تعیین جهت شمال نقشه ها خوانده نمی شوند و به صورت حروف انگلیسی و یا علامت های نامعتبر دیگر نشان داده می شوند. ممکن فونت های مربوط به این علامت ها نصب نشده باشند؟
  یکسری فونت ESRI هم دانلود و نصب کردم ولی باز نشان داده نمی شوند؟ اگر فونت های مربوط به این موارد دارید ممنون می شوم ارسال کنید.
  قبلا به خاطر اینکه فونت های فارسی در جدول اطلاعات توصیفی خوانده شوند، تنظیمات مربوط به region and language را به فارسی تغییر دادم.
  با تشکر

 6. talebi ۱۳۹۵/۰۷/۰۶ در ۶:۲۵ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  نقشه های تهیه شده در ArcGIS را بهتره با چه فرمتی به نرم افزار ادریسی وارد کرد؟
  من می خوام نقشه های طبقه بندی نشده شیب یا dem تهیه شده در ArcGIS را وارد ادریسی کنم ولی با هر فرمتی مثل tiff یا ascii وارد می کنم این پیغام را می دهد و وارد نمی شود.
  Unexpected error condition encountered. Please check the integrity of the operation performed, the data files used, and the amount of disk space available.
  ولی نقشه طبقه بندی شده این نقشه ها با فرمت tiff وارد می شوند.
  درکارم نیاز دارم که نقشه ها را در مقیاس 0 تا 255 فازی کنم ولی چون نقشه شیب و ارتفاع دارای پیکسل های با اعداد اعشاری اند فقط در محدوده 0 تا 1 فازی می شوند به همین دلیل راهنمایی کردند که نقشه ها را به فرمت ascii وارد کنم و دراین فرمت به جای integer گزینه real را انتخاب کنم تا بتونم در محدوده 0 تا 255 فازی کنم.
  ولی نقشه ها را با فرمت ascii نمی تونم وارد ادریسی کنم، حتی نقشه هایی که با فرمت tiff وارد می شدند دیگه با این فرمت وارد نمی شوند و پیغام بالا را نشان می دهند.
  اگر روشی هست که نقشه شیب و ارتفاع خام را به صورت real وارد کنم ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

 7. talebi ۱۳۹۵/۰۶/۱۷ در ۴:۳۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام و ممنون از راهنماییتون
  dissolve را بر اساس گفته شما انجام می دادم ولی در نقشه dissolve شده اطلاعات شیب و جهت و ارتفاع وارد نمی شد، به همین خاطر از eliminate استفاده کردم برای اینکه پلی گون های دارای این شرط را با بزرگتر ها ادغام کنم و دیگر مشابه بودن را در نظر نگرفتم.
  یک سوال دیگه اینکه چه جوری می شود اطلاعات توصیفی یک نقشه دیگر را بدون ادغام نقشه با نقشه تلفیقی، به جدول اطلاعات توصیفی نقشه تلفیقی که دارای پلی گون های زیادی است وارد کرد.
  نقشه ها را روی هم بندازم و به صورت دستی وارد کنم؟ این کار خیلی زمان بر است. راه حل دیگه ای هست؟
  از join استفاده می کنم ولی چون تعداد پلی گون های نقشه ها متفاوت جواب نمی دهد و فقط اطلاعات یک طبقه نقشه مربوطه به تلفیقی وارد می شود؟
  ممنون

  • حسن واعظی ۱۳۹۵/۰۶/۱۹ در ۱۲:۲۳ ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   در مورد سوال اول میتوانستید اطلاعات شیب و جهت شیب و ارتفاع را با استفاده از Spatial Join به لایه پلیگونی خودتان نسبت دهید.
   درخصوص مطلب دوم هم ابتدا از لایه ای که میخواهید اطلاعاتش را انتقال دهید با استفاده از ابزار Feature to Polygon یک لایه نقطه ای بسازید و سپس با استفاده از Spatial Join اطلاعات نقاط را به پلیگونهای لایه دوم منتسب کنید.

 8. talebi ۱۳۹۵/۰۶/۱۳ در ۶:۰۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  برای ادغام کردن پلی گون های ریز مشابه و دارای شرایط خاص از چه ابزاری استفاده می شود؟
  من سه لایه شیب، جهت و ارتفاع را رویهم گذاری کردم و می خواهم پلی گونهایی مشابهی که دارای مساحت کمتر یا مساوی 5 هکتار و شیب کمتر از 5 % (طبقه 1 نقشه شیب) را با هم تلفیق کنم.
  از ابزار Eliminate استفاده می کنم ولی انگاری این ابزار مشابه بودن پلی گون ها را در نظر نمی گیرد.
  هم می خواهم پلی گون هایی که ادغام می شوند شرایط گفته شده را داشته باشند و هم از لحاظ یکی از سه مشخصه شیب، جهت و ارتفاع مشابه باشند.
  اگر از ابزار dissolve استفاده می شود لطفا راهنمایی بفرمایید در dissolve_field و statistic field چه چیزی را انتخاب کنم. در جدول اطلاعات توصیفی نقشه تلفیقی یکسری کد و شماره طبقات سه نقشه شیب و جهت و ارتفاع وجود دارد.
  با تشکر

  • حسن واعظی ۱۳۹۵/۰۶/۱۷ در ۱۲:۵۱ ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   هرچه نوشته شما را خواندم متوجه نشدم که چرا قصد ترکیب پلیگونهای مشابه را، البته با این تعاریف که فرمودید، دارید. اینطور که متوجه شدم شما میخواهید پلیگونها را در چندین شرایط با یکدیگر ترکیب کنید.
   ابزار Dissolve برای این کار مناسب است. اما شما باید تبحر کافی درخصوص پیاده سازی شروطی که فرمودید داشته باشید و بدانید کجا And و کجا Or قرار دهید تا نتیجه کار همانی باشد که میخواهید. شما چند پارامتر مساحت، شیب، جهت شیب و ارتفاع را برای هر پلیگون مطرح کردید. پس شرط خود را با ترکیب این پارامترها درنظر بگیرید و ابتدا در لایه پلیگونی خودتان ستونی تعریف کنید که در آن نتیجه شرط های خود را قرار دهید. سپس با توجه به ترکیب شروط خود، محتویات این ستون را (True یا False) تعیین کنید. سپس با استفاده از ابزار Dissolve پلیگونها را براساس این ستون با یکدیگر تلفیق نمائید.
   موفق باشید

 9. ali ۱۳۹۵/۰۱/۲۷ در ۱۱:۵۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  سلام.
  میخواستم فاصله متوسط چندین نقطه را در محیط arcgis بدست بیارم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • حسن واعظی ۱۳۹۵/۰۱/۲۸ در ۱۲:۳۰ ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   لطفاً منظورتان را از فاصله متوسط شرح دهید.

دیدگاه خود را اینجا ثبت کنید