>>>معرفی ابزار تبدیل مختصات بین سیستم تصویرهای مختلف

معرفی ابزار تبدیل مختصات بین سیستم تصویرهای مختلف

نویسنده : |۱۳۹۷-۱۰-۲۶ ۰۰:۱۹:۰۴ +۰۰:۰۰ ۲۶م بهمن, ۱۳۹۴|دانلود, دانلود نرم افزار|۴ دیدگاه

   احتمالاً بارها با این مشکل مواجه شده اید که مختصات نقطه ای را در سیستم تصویر خاصی دارید و به دنبال معادل آن در سیستم تصویر دیگری هستید. چگونه مشکل خود را حل میکنید؟ آیا راه حل ساده ای برای این کار وجود دارد؟

   هنگامی که شما دسته ای از نقاط دارید و میخواهید تبدیل سیستم تصویر را انجام دهید، میتوانید با استفاده از نرم افزار محبوب ArcGIS با سرعت زیادی این کار را انجام دهید. کافیست تا با استفاده از روشهای موجود، لایه ای نقطه ای ایجاد کنید و سیستم تصویر مبدأ را برای آن Define کرده و سپس آن را به سیستم تصویر نهایی خود Project نمایید.
یکی از روشهای وارد کردن اطلاعات نقطه ای را در مطالب قبل تحت عنوان “ایجاد نقشه با استفاده از فایل Excel” بیان کرده ایم. همچنین نحوه Define کردن سیستم تصویر را در آموزشهای قبل داشتیم. پس به راحتی میتوانید با استفاده از این آموزشها، سیستم تصویر دسته ای از نقاط را تبدیل نمایید.

   اما اگر تعداد نقاط شما اندک باشد این روش مقرون به صرفه نیست و بهتر است از برنامه های کاربردی که در این زمینه توسعه یافته است استفاده نمایید. برنامه Map Projection سالها پیش توسط مهندس حسن فراهانی نوشته شده و هنوز نیز کارایی خود را حفظ نموده است. این برنامه بصورت یک فایل اجرایی (exe) تهیه شده و نیاز به نصب ندارد.

نمایی از برنامه Map Projection

نمایی از برنامه Map Projection

پس از اجرای این نرم افزار، بخشهای UTM، Lambert، TM و Azimuth را خواهید دید. در هر بخش میتوانید با وارد کردن مختصات یکی از سیستم تصویرهای ذکرشده، معادل آن را در سیستم Geographic مشاهده کنید. همچنین اگر مختصات نقطه ای را بصورت طول و عرض جغرافیایی داشته باشید، میتوانید معادل آن را در سیستم تصویرهای مختلف محاسبه نمایید.

   برای مثال اگر شما بخواهید مختصات نقطه ای را که در طول جغرافیایی 51 درجه و 30 دقیقه و 25 ثانیه ، و در عرض جغرافیایی 35 درجه و 44 دقیقه و 12 ثانیه قرار دارد در سیستم تصویر لامبرت معین کنید کافیست مشابه ابتدا از فرم اصلی برنامه گزینه Lambert را انتخاب کنید تا فرم مربوط به تبدیل سیستم تصویر لامبرت باز شود. سپس مطابق شکل زیر اطلاعات اولیه نقطه خود را در بخش Phi (عرض جغرافیایی) و Lan (طول جغرافیایی) وارد نموده و با انتخاب گزینه (Phi,Lan) to (X,Y) نتیجه را مشاهده نمایید.

تبدیل مختصات طول و عرض جغرافیایی به لامبرت

تبدیل مختصات طول و عرض جغرافیایی به لامبرت

   امیدواریم از این برنامه استفاده کرده و به این وسیله با مفاهیم مربوط به سیستم های تصویر آشنایی بیشتری پیدا کنیم.

دانلود برنامه Map Projection باحجم حدود 300 کیلوبایت

دانلود فایل PDF تبدیلات سیستمهای مختصات

درباره نویسنده :

کارشناس نقشه برداری و کارشناس ارشد سنجش از دور و سیستمهای اطلاعات مکانی. آشنا به زبانهای برنامه نویسی VB و VB.Net در نرم افزارهای مرتبط با GIS. مدرس دوره های مختلف مقدماتی و پیشرفته ArcGIS.

۴ Comments

 1. علیرضا ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ در ۱۱:۰۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام، چطور میتوان اثبات فرمولهای تبدیل رو گیر بیاریم؟ ممنون از لطفتون.

  • حسن واعظی ۱۳۹۷/۱۰/۲۶ در ۱۲:۲۱ ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   فایل آموزشی حاوی فرمولهای تبدیل سیستمهای مختصات را در انتهای مطلب قرار دادم. میتوانید دانلود کرده و مطالعه کنید.

 2. حسن فراهانی ۱۳۹۴/۱۱/۲۷ در ۷:۲۲ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  این برنامه با حوصله ای خاص تهیه شده و قابلیتی که مدنظر شماست ( انتخاب انواع سیستم تصویرها و حتی قابلیت ورود سیستم مدنظر شما) در آن وجود دارد.
  کافیست کمی با آن کار کنید. البته برنامه های جدیدی نیز وجود دارند که این جامعیت را ندارند.
  سپاسگزار همه شما خوبانم.

 3. حسین ۱۳۹۴/۱۱/۲۷ در ۱۲:۱۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  بسم الله
  سلام
  بسیار عالی.
  پیشنهاد می کنم تبدیل بین بیضوی ها هم در این تبدیلات دیده بشه. مثلا ما طول و عرض جغرافیایی clarke 1880 رو داریم و می خواهیم مختصات x,y مربوط در سیستم تصویر UTM با بیضوی wgs84 بدست بیاریم.

دیدگاه خود را اینجا ثبت کنید