احتمالاً بارها با این مشکل مواجه شده اید که مختصات نقطه ای را در سیستم تصویر خاصی دارید و به دنبال معادل آن در سیستم تصویر دیگری هستید. چگونه مشکل خود را حل میکنید؟ آیا راه حل ساده ای برای این کار وجود دارد؟

   هنگامی که شما دسته ای از نقاط دارید و میخواهید تبدیل سیستم تصویر را انجام دهید، میتوانید با استفاده از نرم افزار محبوب ArcGIS با سرعت زیادی این کار را انجام دهید. کافیست تا با استفاده از روشهای موجود، لایه ای نقطه ای ایجاد کنید و سیستم تصویر مبدأ را برای آن Define کرده و سپس آن را به سیستم تصویر نهایی خود Project نمایید.
یکی از روشهای وارد کردن اطلاعات نقطه ای را در مطالب قبل تحت عنوان “ایجاد نقشه با استفاده از فایل Excel” بیان کرده ایم. همچنین نحوه Define کردن سیستم تصویر را در آموزشهای قبل داشتیم. پس به راحتی میتوانید با استفاده از این آموزشها، سیستم تصویر دسته ای از نقاط را تبدیل نمایید.

   اما اگر تعداد نقاط شما اندک باشد این روش مقرون به صرفه نیست و بهتر است از برنامه های کاربردی که در این زمینه توسعه یافته است استفاده نمایید. برنامه Map Projection سالها پیش توسط مهندس حسن فراهانی نوشته شده و هنوز نیز کارایی خود را حفظ نموده است. این برنامه بصورت یک فایل اجرایی (exe) تهیه شده و نیاز به نصب ندارد.

نمایی از برنامه Map Projection

نمایی از برنامه Map Projection

پس از اجرای این نرم افزار، بخشهای UTM، Lambert، TM و Azimuth را خواهید دید. در هر بخش میتوانید با وارد کردن مختصات یکی از سیستم تصویرهای ذکرشده، معادل آن را در سیستم Geographic مشاهده کنید. همچنین اگر مختصات نقطه ای را بصورت طول و عرض جغرافیایی داشته باشید، میتوانید معادل آن را در سیستم تصویرهای مختلف محاسبه نمایید.

   برای مثال اگر شما بخواهید مختصات نقطه ای را که در طول جغرافیایی 51 درجه و 30 دقیقه و 25 ثانیه ، و در عرض جغرافیایی 35 درجه و 44 دقیقه و 12 ثانیه قرار دارد در سیستم تصویر لامبرت معین کنید کافیست مشابه ابتدا از فرم اصلی برنامه گزینه Lambert را انتخاب کنید تا فرم مربوط به تبدیل سیستم تصویر لامبرت باز شود. سپس مطابق شکل زیر اطلاعات اولیه نقطه خود را در بخش Phi (عرض جغرافیایی) و Lan (طول جغرافیایی) وارد نموده و با انتخاب گزینه (Phi,Lan) to (X,Y) نتیجه را مشاهده نمایید.

تبدیل مختصات طول و عرض جغرافیایی به لامبرت

تبدیل مختصات طول و عرض جغرافیایی به لامبرت

   امیدواریم از این برنامه استفاده کرده و به این وسیله با مفاهیم مربوط به سیستم های تصویر آشنایی بیشتری پیدا کنیم.

دانلود فایل PDF تبدیلات سیستمهای مختصات

این مقاله چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز: 0 تعداد آراء: 0