تعریف سیستم تصویر لامبرت در ArcGIS

سیستم تصویر لامبرت ( Lambert )

   سیستم تصویر لامبرت ( Lambert ) یکی از سیستمهای تصویر محبوب برای نمایش داده ای با وسعت زیاد (مانند کل ایران) است. اگر شما نیز بخواهید نقشه ایران را نمایش دهید، میبایست از سیستم تصویرهایی مانند Geographic (البته این مورد سیستم مختصات نیز شمرده میشود) و یا سیستم تصویر لامبرت استفاده نمایید تا پیوستگی نقشه شما حفظ گردد.

واحد طول این سیستم تصویر نیز همانند سیستم تصویر UTM با متر تعریف میشود. اما باید توجه داشته باشید که مختصات ارائه شده در این سیستم تصویر در بازه متفاوتی با UTM قرار دارد و به راحتی با استفاده از عدد مختصات عوارض میتواند متوجه شوید که سیستم تصویر داده شما لامبرت است یا خیر. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید مطلب “نحوه اطمینان از سیستم تصویر داده های مکانی” را مطالعه فرمائید.

   سیستم تصویر لامبرت در حالت پیش فرض ArcGIS، بطور مشخص وجود ندارد و برای استفاده از این سیستم تصویر میبایست آن را تعریف کنیم.
برای تعریف این سیستم تصویر میتوانیم در محیط ArcMap روی گزینه Layers که در قسمت Table Of Content قرار دارد راست کلیک نموده و گزینه Properties را انتخاب نماییم. سپس در سربرگ Coordinate System ، مطابق شکل زیر گزینه Add Coordinate System و در ادامه گزینه New و همچنین Projected Coordinate System را انتخاب میکنیم.

Define_Lambert_In_ArcGIS_1
برای تعریف سیستم تصویر لامبرت میبایست ابتدا یک سیستم تصویر جدید تعریف کنیم

پس از انتخاب گزینه های فوق پنجره New Projected Coordinate System باز میشود و میتوانیم تنظیمات مربوط به سیستم تصویر لامبرت را مطابق اعداد زیر وارد کنیم.

نمایی از پارامترهای سیستم تصویر لامبرت ( Lambert ) در ArcGIS
نمایی از پارامترهای سیستم تصویر لامبرت ( Lambert ) در ArcGIS

Geographic Coordinate System: GCS_WGS_1984

False Easting: 2000000

False Northing: 40000

Central Meridian: 54

Latitude of Origin: 24

Scale Factor: 1

Standard Parallel 1: 30

Standard Parallel 2: 36

 

 

 

پس انجام تنظیمات فوق، سیستم تصویر ما تعیین میشود. حال برای اینکه بتوانیم همیشه از این سیستم تصویر تعریف شده، استفاده کنیم، کافیست گزینه Add to Favorite را که بصورت یک ستاره در کنار گزینه Add Coordinate System قرار گرفته است، انتخاب کنیم.

دانلود فایل prj سیستم تصویر لامبرت

موفق باشید

ویدئوی مربوط به این بخش را نیز مشاهده کنید تا بصورت عملی با نحوه انجام کار آشنا شوید :

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
این مطالب را نیز مطالعه کنید :
محصولات ویژه فروشگاه :
34 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جستجو در مطالب سایت :
لینک های دانلود ویژه :
فهرست