معرفی 6 منبع معتبر جهانی جهت دانلود رایگان اطلاعات لیدار (LIDAR)

اطلاعات لیدار( LIDAR ) و دسترسی به آن

   فرآیند تولید اطلاعات و داده توپوگرافی در دهه‌های اخیر، از نقشه‌برداری سنتی و زمینی به سمت روش‌های نوین اندازه‌گیری مانند فتوگرامتری و سنجش از دور و اخیراً رادار و لیدار(LIDAR) حرکت داشته است. در این میان تصاویر ماهواره‌ای نیز نقش بزرگی را در معادلات و کارکرد نقشه‌برداری و بخصوص سنجش از دور ایفا می‌کنند.
با افزایش روزافزون استفاده از روش‌های نوین، نقش سنجنده‌ها و میزان دقت آنها، بیش از پیش حائز اهمیت شده است. در همین راستا دسترسی به اطلاعات حاصله از سنجنده‌ها نیز همواره از دغدغه‌های مهم کاربران بوده است.

از آنجا که منابع اطلاعاتی لیدار (LIDAR) ، نقش بسزایی در سنجش از دور و سیستم اطلاعات مکانی دارند، در مطلب پیش رو شش منبع از برترین منابع رایگان این اطلاعات را به شما معرفی خواهیم نمود.

1- Open Topography

   Open Topography، در ابتدای لیست 10 تا از برترین منابع اطلاعاتی رایگان جهانی برای داده‌های رستر و وکتور قرار دارد. از مزایای این منبع اطلاعاتی این است که یک سیستم باقابلیت مشارکت همگانی کاربران است.
وقتی کاربران ثبت‌نام می‌کنند، می‌توانند اطلاعات‍شان را بارگزاری کنند تا اجتماع بزرگ‌تری به آن دسترسی داشته باشند. به کمک کاربران، Open Topography قابلیت تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین پورتال‌های باز اطلاعاتی برای اطلاعات رایگان لیدار را خواهد داشت.

OpenTopography مهمترین منبع دانلود رایگان اطلاعات لیدار(LIDAR)
OpenTopography مهمترین منبع دانلود رایگان اطلاعات لیدار(LIDAR)

ویژگی‌های Open Topography:

 • این منبع، یک منبع اطلاعاتی مشارکتی برای استفاده‌کنندگان است.
 • نقشه‌ی بصری در وب، نقاط مورد نظر را به عنوان اطلاعات قابل دانلود به همراه متادیتا، نمایش می‌دهد.

2- USGS Earth Explorer

   قبلاً اطلاعات USGS لیدار، از طریق « مرکز هماهنگی و دانش اطلاعات LIDAR » که به اختصار CLICK نامیده می‌شود به دست می‌آمد. امروزه این اطلاعات توسط USGS Earth Explorer فراهم می‌شود.

USGS Earth Explorer
USGS Earth Explorer

 جهت دانلود اطلاعات در USGS Earth Explorer ، ابتدا ضوابط جستجوی خود (kml و مختصات و غیره) را وارد کنید. سپس در زبانه‌ی checkbox , گزینه  data sets را برای لیدار انتخاب کنید. در آخر روی زبانه‌ی نتایج کلیک کنید تا مشاهده کنید چه مجموعه داده‌هایی برای منطقه موردنظر شما موجود است.

ویژگی‌های USGS Earth Explorer

 • جستجو کردن اطلاعات با پیشرفته‌ترین رابط‌ها به صورتی که استفاده از آن، برای کاربران آسان باشد.
 • فیلترهایی برای جستجو بر اساس زمان و مشخص کردن محدوده‌ی علایق روی نقشه توسط نواحی از پیش تعریف شده و طول و عرض جغرافیایی

هم‌چنین،USGS Earth Explorer در زمره 15 منبع از برترین منابع اطلاعات ماهواره‌ا‌ی رایگان می‌باشد، بنابراین زمانی که صرف کسب اطلاعات از آن می‌نمایید، مفید و اثربخش خواهد بود.

3- فهرست ارتفاعی بین‌المللی ایالات متحده

   حرکتی در ایالات متحده برای ایجاد مجموعه داده ملی لیدار انجام شده است. این حرکت توسط  فهرست ارتفاعی بین‌المللی ایالات متحده (USIEI) راهبری شده و با NOAA و USGS نیز همکاری داشته است.

چندین ایالت نیز به این فهرست ملحق شده‌اند. برای اینکه از لیست این ایالات مطلع گردید، USIEI اطلاعات دقیق را به همراه دقت عمودی، فاصله‌ی نقطه‌ای و تاریخ پیوستن ایالات در اختیار شما قرار می‌دهد.

فهرست ارتفاعی بین‌المللی ایالات متحده، USIEI، از منابع تامین اطلاعات لیدار
فهرست ارتفاعی بین‌المللی ایالات متحده، USIEI، از منابع تامین اطلاعات لیدار

ویژگی‌های USIEI

 • منابع لیدار، غیر متمرکز هستند، همراه با اطلاعات بخشی و ناقص در ایالات متحده.
 • نمایشگر اطلاعات لیدار USIEI، لیست اطلاعات توپوگرافیک را که از دقت بالایی برخوردار بوده و در سرتاسر کشور شناخته شده هستند، نمایش می‌دهد.

4- داده های رقومی سواحل NOAA

   ماموریت NOAA DigitalCoast (در بخش اطلاعات لیدار) واضح است. به‌طورکلی می‌خواهند این اطلاعات را در نواحی ساحلی به‌دست آورند. نقشه‌ی اینترنتی ساحل و کرانه‌ی رقومی NOAA، این امکان را به شما می‌دهد تا متوجه شوید لیدار ساحلی در ایالات متحده، دقیقاً کجا واقع شده است.

NOAA Digital Coast
NOAA Digital Coast

جهت دانلود اطلاعات از NOAA:

 • روی برنامه کلیک کنید تا به جستجو، آنالیز و دانلود رایگان اطلاعات مورد نظر بپردازید.
 • ناحیه‌ی مورد نظرتان را مشخص نموده و روی دانلود اطلاعات لیدار کلیک کنید.

5- لیدار آنلاین

   کسی چه می‌داند؟ این شاید جایگاهی‌ست که در آینده به سمت آن می‌رویم: نقشه‌ی جهانی لیدار!
این ادعا آنچنان هم دور از واقعیت نیست. ما در حال حاضر بخشهای زیادی از کره‌ی زمین را فتوگرامتری کرده و تصاویر رقومی بسیاری در اختیار داریم.

ماموریت لیدار آنلاین، بسیار بلندپروازانه است. مهم نیست کجا زندگی می‌کنید، این منبع اطلاعاتی به شما جای دقیق داده های LIDAR روی کره‌ی زمین را نشان می‌دهد.

LIDAR Online
LIDAR Online

از مهمترین ویژگی‌های این منبع اطلاعاتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دراختیار داشتن داده های لیدار کل جهان به ‌ویژه اروپا، شمال و جنوب آمریکا و آفریقا .
 • نقشه‌ی تحت وب، که به کمک نقاطی مشخص، منابع اطلاعاتی رایگان لیدار را ترسیم می‌کند.

6- شبکه ملی نظارت بر محیط زیست، NEON

   شبکه ملی نظارت بر محیط زیست، NEON، توسط یک موسسه‌ی ملی علوم تاسیس شده است. NEON، به کمک پروازهای لیدار، نقشه‌های پوشش گیاهی را تهیه می‌نماید.

اگرچه برخی از اطلاعات NEON شاید از نظر کیفیت و دقت جهت پاسخگویی به نیاز کاربران، چندان کنترل شده نباشند، اما همچنان این باور وجود دارد که اطلاعات پروازهای لیدار موجود در سامانه NEON پتانسیل بالایی دارد.

ویژگی‌های NEON:

 • دارا بودن حجم کمی از داده های لیدار، به دلیل اینکه در فاز اولیه بهره‌برداری می‌باشند.
 • ایجاد شرایطی برای دسترسی عموم به انبوهی از این اطلاعات

جمع بندی و نتیجه گیری

   در عصر جدید، پیشرفت علم در بسیاری زمینه‌ها از جمله استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای و لیدار، سرعت بالایی گرفته است. بنابراین مطالعه و پیگیری اخبار و اطلاعات منتشر شده در این زمینه‌ها، علاوه بر بالا بردن میزان آگاهی کاربران، به آنها کمک خواهد کرد تا دسترسی راحتتر و سریعتری به این اطلاعات داشته باشند.

ما نیز امیدواریم با معرفی این منابع توانسته باشیم قدمهای نخستین شما برای ورود به این عرصه را تسهیل کرده باشیم. امیدواریم همیشه همراه ما باشید و ما را از نقطه نظرات خود آگاه کنید.

2.5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
این مطالب را نیز مطالعه کنید :
محصولات ویژه فروشگاه :
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جستجو در مطالب سایت :
لینک های دانلود ویژه :
فهرست