MapObjects ؛ ابزاری برای توسعه برنامه‌های کاربردی مکانی

   شاید شما هم در زمره کسانی باشید که می‌خواهید، با استفاده از دانش برنامه‌نویسی خود، برنامه‌های کاربردی بنویسید که بتوانند با داده‌های مکانی کار کنند. ما امروز قصد داریم درخصوص MapObjects دوست داشتنی با شما صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

افزونه‌هایی چون MapObjects چگونه بوجود آمدند؟

   از دیرباز، برنامه‌نویسان با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی، برنامه‌های کاربردی متناسب با نیاز کاربران را توسعه می‌دادند. با افزایش اهمیت داده‌های مکانی و پی‌بردن به کاربردهای آن‌ها در تحلیل داده‌ها برنامه‌های کاربردی نیز توسعه بیشتری پیدا کردند.
از سوی دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی به‌تنهایی قادر به خواندن فرمت داده‌های مکانی نبوده و نمی‌توانستند نیاز کاربران سامانه‌های اطلاعات مکانی را پاسخ دهند. به همین منظور افزونه‌ها و کامپوننت‌هایی چون MapObjects  توسعه یافتند. وظیفه آن‌ها نیز این بود که به‌کمک توابع کاربردی خود، دسترسی به داده‌های مکانی و نقشه‌ها را برای برنامه‌نویسان فراهم سازند.

راههای موجود برای توسعه نرم‌افزارهای کاربردی

 • یکی از راههایی که عمدتاً توسط طراحان پیشنهاد می‌گردید این بود که برای توسعه نرم‌افزار خود یک زبان برنامه‌نویسی نیز ابداع کنند. زبان‌هایی چون Avenue ، MDL و AutoLISP با این نگاه ایجاد شدند. کاربران می‌توانستند با استفاده از اسکریپت‌نویسی به این زبان‌ها، در داخل محیط نرم‌افزار هدف، برنامه‌نویسی کنند.
  در این‌حالت برنامه برای اجرا به محیط نرم‌افزار وابسته بودو نمی‌توانست مستقلاً اجرا شود. البته معمولاً تمام بخشهای قابل برنامه‌نویسی نیز در دسترس بود و برنامه نوشته‌شده به این روش از سرعت اجرای بالایی برخوردار بود.
 • راه دیگر این بود که برنامه‌نویسی در محیط رابط کاربر زبان‌های برنامه‌نویسی نوشته شده و توابع موردنیاز برای دسترسی به داده‌های مکانی و نمایش آن‌ها بصورت اکتیوایکس و یا DLL در اختیار برنامه‌نویسان قرار گیرد. MapObject را می‌توان از این‌گونه افزونه‌ها دانست.
  در این روش برنامه می‌توانست مستقل از نرم‌افزار اصلی اجرا شود و برای اجرای آن نیاز به نصب نرم‌افزار دیگری نبود.
بسته نرم افزاری MapObjects یکی از اولین راه حل های پیشنهادی برای توسعه نرم افزارهای سیستمهای اطلاعات مکانی بود
بسته نرم افزاری MapObjects یکی از اولین راه حل های پیشنهادی برای توسعه نرم افزارهای سیستمهای اطلاعات مکانی بود

 

MapObject و قابلیت‌های آن

   مجموعه‌ای از افزونه‌ها و کامپوننت‌ها کنار هم تشکیل یک بسته نرم‌افزاری به‌نام MapObject را داده‌اند. شما می‌توانید با استفاده از این بسته نرم‌افزاری برنامه‌های کاربردی بنویسید که توانایی کار با داده‌های مکانی را دارند و از رابط کاربر مناسبی هم بهره می‌برند.

این بسته نرم‌افزاری حاوی یک کنترل ActiveX با نام Map Control و بیش از 45 ابزار اجرایی دیگر است. این بسته نرم‌افزاری برای توسعه برنامه‌های کاربردی در محیط ویندوز و برای مقاصد تجاری مناسب می‌باشد.

برنامه‌هایی که با MapObjects نوشته می‌شوند در اکثر نسخه‌های ویندوز قابل اجرا می‌باشند. البته این احتمال وجود دارد که این برنامه‌ها در نسخه‌های 8 و 10 و بالاتر ویندوز اجرا نشوند.

شما می‌توانید عملکرد‌های زیر و بیش از این‌ها را از این بسته نرم‌افزاری انتظار داشته باشید:

 • نمایش یک نقشه با چندین لایه مانند لایه راه، رودخانه و محدوده
 • بزرگنمایی(Zoom) و جابجایی(Pan) یک نقشه
 • ترسیم عوارضی به شکل نقطه، خط، بیضی، چهارضلعی و دایره
 • نمایش اطلاعات توصیفی عوارض با کلیک کردن روی آن‌ها
 • انتخاب عوارض بصورت پنجره‌ای و در طول یک خط
 • انتخاب عوارض موردنظر شما براساس فاصله‌شان از عوارض دیگر
 • انتخاب عوارض با استفاده از نوشتن دستور SQL روی داده‌های توصیفی
 • محاسبه پارامترهای آماری ابتدایی برای اقلام موجود در جداول توصیفی
 • انجام پرسش از داده‌های توصیفی و ویرایش آن‌ها
 • انجام تنظیمات مربوط به نحوه نمایش عوارض بر روی نقشه
 • ایجاد برچسب(Label) بر روی عوارض و نمایش داده‌های توصیفی جداول
 • ساخت یک Shapefile جدید
 • نمایش داده‌های پویا بصورت real-time و داده‌های time-series
 • انجام تبدیلات سیستم‌تصویرهای مختلف روی داده‌های مکانی

شما می‌توانید نسخه های 2.2 و  2.4 از این بسته نرم‌افزاری را، به همراه نمونه برنامه های نوشته شده توسط آنها، از لینکهای زیر دانلود نمائید.

پسورد فایل ها :  gisman.ir

 

اگر احساس می‌کنید برنامه کاربردی که شما توسعه داده‌اید، می‌تواند برای دیگر کاربران نیز مورد استفاده قرار گیرد می‌توانید با ما به آدرس ([email protected]) مکاتبه کنید تا پس از طی مقدمات لازم، برنامه کاربردی شما، با حفظ منافع و حقوق معنوی، در دسترس عموم قرار داده شود.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
این مطالب را نیز مطالعه کنید :
محصولات ویژه فروشگاه :
13 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جستجو در مطالب سایت :
لینک های دانلود ویژه :
فهرست