نحوه ساخت مدل ترکیبی در مدل بیلدر(Model Builder)

Model_Builder_1_Combine

   مدل بیلدر قابلیت بکار گیری ابزارهای مختلف درکنار یکدیگر را دارد و از این راه میتواند ابزارهایی قدرتمند و متناسب با نیاز ما ایجاد نماید.

   هنگامی که قصد داریم مساله ای را با استفاده از Geoprocessing حل کنیم میبایست ابتدا به شناخت مناسبی از ابزارهای موجود در ArcToolbox دست یابیم. بدون اینکه بدانیم چه ابزارهایی در جعبه ابزار خود داریم بعید به نظر میرسد بتوانیم مسائل و یا مشکلات خود را حل کنیم. اما پس از کسب شناخت نسبت به ابزارها نوبت به حل مساله میرسد. برای حل مسایل باید با کنار هم قراردادن هوشمندانه ابزارهای مختلف، شرایطی را ایجاد کرد که درنهایت خروجی کار همان محصولی باشد که موردنیاز ماست.

   مثلا فرض کنید با استفاده از ابزارهای ArcToolbox میخواهیم و با بکارگیری دولایه راهها(Roads) و ساختمانها(Buildings)، ساختمانهایی را پیدا کنیم که در حریم 50 متری راه قرار دارند و بطور غیرقانونی بنا شده اند. برای حل این مساله نیاز به دو ابزار Buffer و Clip داریم. ابتدا با استفاده از ابزار Buffer، محدوده ای را که حریم راه محسوب میشود بصورت یک لایه سطحی ایجاد میکنم و سپس با استفاده از ابزار Clip، ساختمانهایی را که در این محدوده قرار میگیرند جداسازی مینماییم.

   همیشه مثالهای ما اینقدر ساده نیستند، پس این احتمال وجود دارد که اگر بخواهیم پردازشهای پیچیده ای را، به دفعات، پشت سر هم انجام دهیم دچار خطای عامل انسانی شویم. پس نیاز به یک ابزار ترکیبی داریم که بتواند پروسه ای را که منجر به حل مساله میشود در خود جای دهد و برخی پارامترهای ثابت را بصورت پیش فرض درخود داشته باشد، تا بتوانیم نقش عامل انسانی را به حداقل برسانیم.

   این قدر فلسفه بافی کردیم تا به لزوم استفاده از Model Builder در حل مسائل Geoprocessing و مزایای آن پی ببریم. اما این امر وقتی برای ما مسلم میشود که با این بخش از نرم افزار ArcGIS کارکنیم. پس اگر شما جزء کسانی هستید که هنوز از Model Builder استفاده نکرده اید به جمع ما بپیوندید و از این ابزار لذت ببرید.

   قدرت Model Builder جایی مشخص میشود که شما پردازشهای مکانی خود را با اندکی ابتکار و خلاقیت در این محیط به کار ببندید و ابزاری ترکیبی ایجاد کنید. ویدئوی آموزشی که برای شما آماده کرده ایم میتواند ابتدای این را را به شما نشان دهد. موفق باشید.

[aparat]http://www.aparat.com/v/AOYxt[/aparat]

   این هم لینک آپارات برای کسانی که ویدئو را در این بخش نمیبینند : http://www.aparat.com/v/AOYxt

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
این مطالب را نیز مطالعه کنید :
محصولات ویژه فروشگاه :
0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جستجو در مطالب سایت :
لینک های دانلود ویژه :
فهرست