نقشه یار

نسخه 4 نقشه یار با قابلیتهای متنوع منتشر شد

نقشه یار ، نرم افزاری است کاربردی برای دانلود و نمایش نقشه های شما

   به‌اشتراک‌گذاری داده‌های مکانی اعم از برداری و رستری یکی از اهدافی است که مدت‌ها است بر دوش ما سنگینی کرده و از هر فرصتی برای دانلود، جمع‌آوری و به‌اشتراک‌گذاری آن‌ها استفاده کرده‌ایم. امروز نیز برنامه‌ای را که تحت عنوان  نقشه یار  و به سفارش وبسایت تخصصی جی.آی.اس(GISman) توسعه داده شده، به شما معرفی خواهیم کرد.

شاید نرم‌افزارهای متعددی را بتوان یافت که قابلیت دانلود تصاویر گوگل ارث را دارند. اما نرم‌افزار نقشه‌یار علاوه بر دانلود تصاویر ماهواره‌ای گوگل ارث و بینگ توانایی‌های ویژه‌ای را به کاربران ارائه می‌دهد. برخی از این قابلیت‌ها عبارت‌اند از:

  • ترسیم محدوده‌های سطحی و عوارض خطی
  • خروجی گرفتن از لایه‌های ترسیم‌شده با فرمت Shapefile
  • نمایش ایندکس نقشه‌های استاندارد سازمان نقشه‌برداری کشور

امیدواریم با حمایت شما عزیزان و تلاش بیشتر، هر روز بر قابلیت‌های این نرم‌افزار افزوده شود و روزی شاهد این باشیم که این سامانه بومی بتواند باافتخار به کاربران فارسی‌زبان خدمت‌رسانی کند.

چه امکاناتی در نرم‌افزار نقشه یار وجود دارد؟

شما می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار نقشه یار به‌راحتی محدوده موردنظر خود را انتخاب کرده و نقشه یا تصاویر ماهواره‌ای موجود در آن را دانلود کنید. در حال حاضر که نسخه 3 نرم‌افزار نقشه یار در اختیار شماست، نقشه‌های زیر را می‌توانید دانلود نمایید :

1- Google Satellite
2- Google Road Map
3- Google Terrain
4- Google Hybrid
5- Bing Satellite
6- Bing Road Map
7- Bing Hybrid

برای دانلود تصاویر فوق می‌توانید گزینه دانلود را انتخاب کرده و به فرم دانلود وارد شوید. در این فرم ابتدا محدوده موردنظر خود را انتخاب می‌کنید. سپس سطح یا Zoom ی که متناسب با نیاز شما باشد را به همراه لایه موردنظرتان انتخاب کرده و گزینه “شروع دانلود” را کلیک می‌کنید.

در نظر داشته باشید که در نسخه جاری تعداد تصاویر شما نباید از 2500 تصویر بیشتر باشد. در صورتی که بخواهید بیش از 2500 تصویر دانلود نمایید، می‌توانید محدوده خود را در دو یا سه نوبت دانلود کرده و آن‌ها را با یکدیگر موزاییک نمایید. امیدواریم بتوانیم با حمایت شما عزیزان و تلاش بیشتر، در نسخه‌های آتی،  این محدودیت را نیز از پیش رو برداریم.

شما می‌توانید به روش‌های زیر محدوده‌ای را که می‌خواهید دانلود کنید مشخص نمایید.

1- ترسیم محدوده با استفاده از ابزارهای ترسیم
2- وارد کردن مختصات چهارگوشه محدوده موردنظر

   در حالت اول پس از انتخاب محدوده، لایه سطحی با نام Drawing shape و لایه سطحی دیگری با نام Download Extent ایجاد می‌شود که لایه اول نشان‌دهنده محدوده‌ای است که شما ترسیم نموده‌اید و لایه دوم بیانگر محدوده‌ای که درنهایت دانلود خواهد شد.

   می‌بایست این نکته را نیز در نظر داشته باشید که محدوده‌ای که دانلود می‌شود، بصورت یک مستطیل محاطی بوده و تمام بخش‌هایی را که شما در ترسیم خود مشخص نمودهاید، شامل می‌شود.

   یکی از امکانات منحصربفرد نرم‌افزار نقشه یار که آن را از نرم‌افزارهای مشابه متمایز می‌سازد، امکان خواندن لایه های Shapefile است.

در حال حاضر امکان اضافه کردن Shapefile در نرم‌افزار وجود دارد و شما می‌توانید محدوده مورد مطالعه خود را در نرم‌افزار اضافه نمایید تا به‌راحتی ترسیم محدوده دانلود را براساس این لایه انجام دهید. مسلماً در صورت استقبال کاربران و پس از دریافت نظرات و پیشنهادات شما عزیزان، می‌توان قابلیت‌های بسیاری را نیز در همین رابطه به نرم‌افزار نقشه یار افزود.

   در نرم‌افزار نقشه یار امکان رفتن به مختصات معین نیز وجود دارد. شما می‌توانید با وارد کردن مختصات یک نقطه در سیستم مختصات ژئودتیک (طول و عرض جغرافیایی) یا سیستم تصویر UTM و انتخاب گزینه Go to به محل مورد نظر بر روی نقشه هدایت شوید.

   پس از دانلود تصاویر تکه‌ای (Tile) ، می‌بایست بتوانید آن‌ها را یکپارچه کنید و با مختصات صحیح در نرم‌افزارهای مختلفی مانند ArcGIS از آن استفاده کنید.

در نرم‌افزار نقشه یار پس از دانلود به شما امکان ذخیره‌سازی و یکپارچه‌سازی تصاویر داده می‌شود. کافی‌است گزینه “خروجی تصویر زمین‌مرجع” را انتخاب کرده و آدرس ذخیره‌سازی تصویر نهایی را مشخص نمایید.

دقت داشته باشید که فایل نهایی با فرمت BMP و در سیستم مختصات Web Mercator تهیه می‌گردد و در صورتی که بخواهید آن را به فایل Tiff تبدیل کنید، به‌راحتی می‌توانید آن را در نرم‌افزار ArcGIS باز کرده و یک خروجی با فرمت Tiff از آن تهیه نمایید.

نحوه دانلود و نصب نرم‌افزار نقشه یار

   برای استفاده از نرم‌افزار نقشه یار، کافی‌است ابتدا فایل فشرده ای را که در ادامه قرار داده ایم دانلود نمائید. سپس آن را بر روی سیستم عامل خود Extract کرده و پس از اطمینان یافتن درخصوص اتصال به اینترنت، فایل NaghsheYar.exe را اجرا نمایید.

نکته 1 : اگر در رایانه شخصی شما با استفاده از پورت و پروکسی به اینترنت متصل شده است، می‌بایست اطلاعات مربوط به آن را در بخش تنظیمات نرم‌افزار وارد نمائید.

نکته 2 : نرم‌افزار نقشه یار به‌طور پیش‌فرض از اولین درایو شما، که معمولاً درایو C است، برای ذخیره‌سازی تصاویر Tile و موارد دیگر استفاده می‌کند. لذا در صورتی که درایو C شما فضای کافی ندارد، می‌توانید در بخش تنظیمات آدرس ذخیره‌سازی فایل‌های جانبی را تغییر دهید.

نکته 3 : برای اجرای نرم‌افزار نقشه یار می‌بایست نسخه دات‌نت‌فریم‌ورک 4.6.1 بر روی سیستم‌عامل شما وجود داشته باشد. در‌غیر‌اینصورت می‌توانید فایل نصبی آن را از این آدرس دانلود کرده و نصب نمائید.

ویدئوهای آموزشی نحوه نصب و استفاده از نرم‌افزار نقشه یار

   کاربران بسیاری از ما درخواست در اختیار قرار دادن داده‌های مختلفی مانند مدل رقومی ارتفاع(‌DEM) ، لایه‌های Shapefile ایران، اطلاعات آب‌و هوا و اقلیم ، لایه‌های زمین‌شناسی و موارد دیگر را داشته و دارند.

همانطور که مستحضرید در کشور عزیز ما ارگان‌های مختلفی در زمینه تولید داده‌های مکانی زحمت می‌کشند. رعایت اصول به‌اشتراک‌گذاری داده‌ها و جلوگیری از انتشار غیرقانونی داده‌های مکانی، می‌تواند حرکت کوچکی باشد که می‌توانیم در راستای ارج نهادن به زحمات آن‌ها و حمایت از آن‌ها انجام دهیم. در این میان، داده‌هایی نیز به رایگان در فضای وب منتشر شده‌اند و همچنین برخی از داده‌ها مطابق قوانین موجود، مشمول ممنوعیت انتشار نمی‌شوند.

رسالت وبسایت تخصی جی.آی.اس(GISman)  بر آن است که تا جایی که قوانین جاری به ما اجازه می‌دهند، در انتشار داده‌ها فعالیت داشته باشد. نرم‌افزار  نقشه یار  یکی از نرم‌افزارهایی است که قصد دارد علی‌رغم رعایت موارد فوق، دست کاربران خود را از داده‌هایی که موردنیاز آن‌ها است، خالی نکند.

پس مطمئن باشید، اگر بتوان داده‌ای را به‌اشتراک گذاشت، آن‌را می‌توان در نرم‌افزار  نقشه یار  نیز پیدا کرد.

ما را از نظرات و پیشنهادات خود درباره نرم افزار نقشه یار مطلع سازید

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .