>>>>ساده سازی پلیگونها (Simplify Polygon) در ArcToolbox

ساده سازی پلیگونها (Simplify Polygon) در ArcToolbox

نویسنده : | ۱۳۹۴-۸-۷ ۲۳:۱۹:۰۷ +۰۰:۰۰ ۱۰م آبان, ۱۳۹۴|ArcGIS, مقالات آموزشی, نرم افزارهای کاربردی|۲ دیدگاه

Simplify_Polygon_FI_620x330

ساده سازی یک پلیگون عبارتست از بین بردن نوسانات یا انحناهای بی ربط و اضافی مرز پلیگون با حفظ شکل اصلی پلیگون مذکور. در واقع هنگام ساده سازی پلیگون ها، هدف ما کاهش جزئیات عوارض است به نحوی که تغییرات انجام شده متناسب با دقت نقشه نهایی گردد.

ابزار Simplify Polygon را م­توانید از طریق آدرس زیر در ArcToolbox فراخوانی نمایید:

ArcToolbox > Cartography Tools > Generalization > Simplify Polygon

Simplify_Polygon_01

این ابزار از هر لایه پلیگونی دو Feature Class خروجی را تولید می کند که یکی از آنها پلیگونی و دیگری نقطه ای میباشد. لایه پلیگون خروجی، تمام پلیگونهای ساده شده را ذخیره می کند. لایه نقطه ای نیز نشان دهنده مکان پلیگونهایی هستند که در طی پروسه ساده سازی به پلیگونهایی با مساحت صفر (zero-area) تغییر شکل داده اند و دیگر نمی توانند در لایه خروجی پلیگونی، قرار گیرند. اگر هیچ پلیگونی با این مشخصات وجود نداشته باشد لایه نقطه ای نیز ایجاد نمیگردد.

به محض اینکه مسیر و نام لایه خروجی پلیگونی تعیین شد، لایه خروجی نقطه ای بطور اتوماتیک در همان مسیر ایجاد شده و نامی که اتخاذ می کند، همان نام لایه خروجی پلیگونی بوده به علاوه پسوند Pnt_.لایه پلیگون خروجی تمام فیلدهای ورودی را در خود دارد، اما لایه نقطه ای، این طور نیست.

دو روش ساده سازی در این ابزار وجود دارند که عبارتند از:   POINT_REMOVE و BEND_SIMPLIFY

Simplify_Polygon_02

POINT_REMOVE:

این روش که نسبت به روش دوم ساده ­تر می­باشد، رئوس اضافی (redundant) اضلاع پلیگون را کاهش می دهد (از قبیل رئوس over digitized). اما شکستگی (angularity) پلیگون خروجی، با افزایش تلورانس، بطور معنی داری افزایش می یابد بطوریکه زیبایی پلیگون از بین می رود. از این روش برای فشرده سازی داده ها یا ساده سازی با درجه کم استفاده می شود.

BEND_SIMPLIFY:

این روش، تکنیک های پیشرفته ای را برای شناسایی انحناء در طول اضلاع یک پلیگون بکار گرفته، خصوصیات خمها را آنالیز کرده و در نهایت خمهای غیر ضروری را حذف می کند. زمان پردازش نسبت به روش قبلی بیشتر است اما پلیگون حاصله به پلیگون اصلی شباهت بیشتری دارد و کیفیت زیبایی شناختی آن بالاتر است.

پیشنهاد بعدی :  ویرایش داده ها در محیط ArcMAP

درباره نویسنده :

علیرضا امیری
کارشناس مهندسی عمران - نقشه برداری
کارشناس ارشد سیستمهای اطلاعات مکانی

۲ ديدگاه

 1. پریسا ۱۳۹۶/۰۲/۱۴ در ۴:۰۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام عذر میخوام.
  من این مسیر رو در ArcGIS میرم. حتی توی Search هم میزنم. توی Search اسم ابزارشو میاره ولی بازش نمی کنه.
  میشه منو راهنمایی کنید.

  • حسن واعظی
   حسن واعظی ۱۳۹۶/۰۲/۱۷ در ۱۲:۲۸ ق.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   مشکلی در اجرای ابزار نیست. احتمالاً نرم افزاری که استفاده میکنید به خوبی نصب نشده است.
   میتوانید علاوه بر اینکه نصب مجدد انجام میدهید، در نصب مجدد، نسخه دیگری از نرم افزار را نصب کنید. امیدوارم مشکل برطرف گردد.
   موفق باشید

ثبت ديدگاه