طرح یک مساله مکانی – دید در شب

نویسنده : | ۱۳۹۵-۷-۳۰ ۰۰:۱۰:۳۱ +۰۰:۰۰ ۱۳م بهمن, ۱۳۹۴|ArcGIS, جی.آی.اس (GIS), مقالات آموزشی, نرم افزارهای کاربردی|بدون ديدگاه

طرح و حل یک مساله مکانی

   ماجرا از این قرار است که چندی پیش یکی از کاربران سوالی را مطرح نمود و زیبایی حل آن، ما را برآن داشت تا در قالب یک مساله مکانی تجربیات خود را با دوستان به اشتراک بگذاریم. مسلماً در بین شما عزیزان بسیارند کسانی که میتوانند این مساله مکانی را حل کنند و هدف ما هم از طرح اینچنین مساله ای صرفاً حل آن نیست، بلکه بهانه ای است تا کسانی که آشنایی متوسطی با نرم افزارهای مرتبط با GIS دارند ( حتی حرفه ای ها ) با اینگونه مسائل ذهن خلاق خود را ورزیده تر نمایند. چه خوب میشود اگر کسی هم از این رهگذر مطلبی نو بیاموزد.

حل یک مساله مکانی لذت بخش

حل یک مساله مکانی لذت بخش

   پس قبل از طرح مساله از شما میخواهم که اگر مساله مکانی جالبی به نظرتان رسید آن را با ما درمیان بگذارید. شاید شما هم تابحال به مسائلی برخورده اید و ساعتهای زیادی به آن فکر کرده اید. نتیجه هم که معلوم است. چه آن را حل کرده و چه در حل آن موفق نبوده باشید، تفکر در سوال باعث خواهد شد که شما با خواص داده های مکانی و ابزارهای مختلفی که دراختیار دارید بیشتر آشنا شوید. پس چه بهتر که ما را نیز در تجربه خود سهیم کنید.

   مساله این است :

   عکس هوایی اسکن شده ای در اختیار داریم که اگر آن را ژئورفرنس کنیم کلمه ای بر روی آن در مختصات زمینی (329735,4121954) مشاهده خواهیم کرد. این مختصات در سیستم تصویر UTM و در Zone 40 بیان شده است. حال بگویید آن کلمه چیست و طول آن بر روی زمین چند متر است ؟

   تصویر فوق را میتوانید از اینجا دانلود کنید : [button color=”orange” size=”small” link=”http://shatelland.com/upload/files/946e2157-bd66-4f1b-8fe7-4bf72fad4b46″ target=”blank” ]دانلود تصویر با حجم حدود 2 مگابایت[/button]

   اگر از من بپرسید میگویم که بهتر است خودتان به جواب برسید تا لذت حل مساله را بهتر درک کنید، اما اگر میخواهید حل مساله را بدانید میتوانید ویدئوی زیر را نگاه کنید:

[aparat]http://www.aparat.com/v/me8JS[/aparat]

پیشنهاد بعدی :  مقیاس نقشه و نحوه نمایش آن

درباره نویسنده :

حسن واعظی
کارشناس نقشه برداری و کارشناس ارشد سنجش از دور و سیستمهای اطلاعات مکانی. آشنا به زبانهای برنامه نویسی VB و VB.Net در نرم افزارهای مرتبط با GIS. مدرس دوره های مختلف مقدماتی و پیشرفته ArcGIS.

ثبت ديدگاه