>>>ساختارهای توصیفی داده های مکانی

ساختارهای توصیفی داده های مکانی

نویسنده : |۱۳۹۴-۸-۳۰ ۰۴:۰۰:۴۹ +۰۰:۰۰ ۳۰م آبان, ۱۳۹۴|جی.آی.اس (GIS), مقالات آموزشی|۳ دیدگاه

   داده های توصیفی تشریح کننده پدیده های مکان دار دنیای واقعی می باشند. تنوع زیادی در ساختار داده های توصیفی وجود دارد که عمدتاً از تکامل یکدیگر حاصل شده اند. مهمترین آنها ساختار داده تخت، ساختار سلسله مراتبی داده، ساختار شبکه ای، ساختار رابطه ای است.

ساختار داده تخت:
   ساده ترین روش ذخیره ی داده های توصیفی میباشد. در این مدل هر عارضه جغرافیایی، توسط یک رکورد تعریف می شود که رکوردها نیز دارای ویژگی های توصیفی هستند که در ستون ها یا فیلدها قرار میگیرند. یکی از ستونها کلید یا شناسه است که داده های توصیفی را به داده های مکانی ارتباط می دهد.

مدل داده تخت در منطقه بندی تهران

مدل داده تخت در منطقه بندی تهران

 

ساختار سلسله مراتبی :

   این نوع ساختار برای داده هایی بکار میرود که ماهیت طبقه بندی دارند. یا به عبارت دیگر، در یک سری از ویژگی ها مشترک هستند و در بقیه متفاوت اند، لذا برای  پدیده ها در این مدل، بیش از یک رکورد تعریف می شود. عارضه ها دارای یک رکورد اصلی هستند که ارتباط آنها را با رکورد سطح بالاتر (ارتباط یک به چند)  و  پایین تر (ارتباط یک به یک) فراهم می سازد.

ساختار سلسله مراتبی داده های مکانی

ساختار سلسله مراتبی داده های مکانی

ساختار شبکه ای :
   در این ساختار، یک شی علاوه بر ارتباط موجود در ساختار سلسله مراتبی میتواند با سطوح بالاتر چندین ارتباط برقرار سازد. در واقع ساختار شبکه ای شکل توسعه یافته ای از ساختار سلسله مراتبی می باشد. در نتیجه رکورد های داده میتوانند مستقیماً و بدون پیمایش تمامی سلسله مراتب بالای رکورد، جستجو شوند.

فرم ارتباط های داخلی در ساختار شبکه

فرم ارتباط های داخلی در ساختار شبکه

 

ساختار رابطه ای :
   این ساختار دارای ارتباط ماتریسی می باشد که در قالب یک جدول ارائه می شود. هر جدول مجموعه ای از ردیف هاست که رکورد نامیده می شود. رکورد ها توسط ستونها تعریف می شوند. در اینجا سلسله مراتبی وجود ندارد و هر ستون می تواند نقش شناسه را بازی کند.

ساختار رابطه ای داده های مکانی

ساختار رابطه ای داده های مکانی

پیشنهاد بعدی   شبکه نامنظم مثلثی (TIN) ، کاربردها و نحوه ایجاد آن در نرم‌افزار ArcGIS

درباره نویسنده :


کارشناس ارشد ژئوفیزیک-ژئوالکتریک
f.javanmardi86 [at] gmail.com

۳ Comments

 1. سیدجلیل ۱۳۹۷/۰۵/۱۳ در ۷:۳۳ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  من یکسری نقاط جغرافیایی با X و Y مشخص دارم. میخواهم بیضی انحراف معیار آن را در آرک جی آی اس رسم کنم.
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 2. er ۱۳۹۷/۰۱/۲۴ در ۴:۳۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  من دو لایه نقاط داده مکانی دارم که میخوام داده های مکانی لایه دوم که در حریم ۲۰۰۰ متری از نقاط لایه اول قرار دارند لیست بشن و نیازی به ورود داده نباشد.
  بطور مثال داده های باشعاع ۲۰۰۰ متر از نقطه یک در یک ستون کنار نقطه یک در اوپن اتربیوت قرار گیرد و الی آخر و همچنین نقاطی که به طور مشترک در حریم چند نقطه از لایه یک قرار می گیرند نیز مشخص شود.

  • حسن واعظی ۱۳۹۷/۰۱/۲۶ در ۴:۴۱ ب.ظ - پاسخ دادن

   سلام
   نمایش اینچنین ارتباطاتی که بصورت many to many هستند، نیازمند استفاده کردن از relation است و بهتر است برای این کار برنامه نویسی شود.
   اما میتوانید از ابزارهای Near و Buffer در این زمینه کمک بگیرید.

دیدگاه خود را اینجا ثبت کنید