VBA محبوب و دوست داشتنی

   VBA یا بعبارتی Visual Basic for Application هسته اصلی توابع برنامه نویسی به زبان Visual Basic است که در نرم افزارهای مختلفی استفاده میشود. درحقیقت برای اینکه مجبور نباشیم برای توسعه یک نرم افزار، یک زبان برنامه نویسی ابداع کنیم نیازمند هسته زبان برنامه نویسی هستیم تا همه بتوانند با آن به راحتی کار کنند. بسیاری از نرم افزارهامانند Office، CAD و ArcGIS با افزودن توابع اختصاصی خود به این هسته، آن را برای توسعه نرم افزار خود بهینه کرده و از این طریق کاربران بسیاری را به توسعه نرم افزارهای کاربردی تشویق میکردند. با این کار دیگر نیازی به یادگیری زبان برنامه نویسی جدید نبود، و کسی که میتوانست با زبان Visual Basic برنامه نویسی کند، به راحتی و با صرف زمان اندکی توانایی برنامه نویسی در ArcGIS و هر نرم افزاری که از VBA پشتیبانی میکرد را به دست می آورد.

   برنامه کاربردی که با VBA نوشته میشود، برای اجرا به نرم افزاری که از توابع آن بهره میبرد وابسته است و اصطلاحاً Stand Alone نیست. کار با آن بسیار آسان است، اما از امنیت بالایی برخوردار نیست و کدهای موجود در برنامه به سهولت در دسترس کاربران قرار میگیرد.

VBA ابزاری کارآمد و ساده برای دستیابی به هدفهای بزرگ بود

VBA ابزاری کارآمد و ساده برای دستیابی به هدفهای بزرگ بود

خداحافظی با VBA

   اخیراً شرکت Microsoft اعلام کرد که از Visual Basic پشتیبانی نمیکند و کاربرانی که قصد توسعه نرم افزار دارند میتوانند از محصولات جدیدتر این شرکت یعنی خانواده .NET بهره ببرند. متعاقب این مساله، نرم افزارهایی نظیر ArcGIS که از VBA پشتیبانی میکردند، اعلام کردند که به زودی اثری از VBA در نرم افزارهای آنها نیز یافت نخواهد شد. اما استقبال شدید کاربران و وجود برنامه های زیادی که با این روش توسعه یافته بودند مانع از این میشد که این تغییرات ناگهانی باشد.

پشتیبانی از این محصول تا نسخه 10.2.2 نرم افزار ArcGIS ادامه داشت و در نسخه های جدید مانند 10.4.1 و 10.5 نیز خبری از این زبان برنامه نویسی دوست داشتنی نخواهد بود. البته شما میتوانید برنامه های خود را در نسخه های پایینتر ArcGIS استفاده نمائید و آنها را توسعه دهید، اما هیچ پشتیبانی خاصی از سوی ESRI و Microsoft دریافت نخواهید کرد و از ابزارهای جدیدی که در نسخه های نهایی نرم افزار وجود دارند بی بهره خواهید بود.
به نظر میرسد اجرای برنامه هایی که قبلاً با استفاده از VBA توسعه یافته اند، در نسخه های جدید میسر باشد اما به احتمال زیاد در طول اجرای برنامه های سنگین که در آنها از توابع زیادی استفاده شده است، دچار مشکل خواهید شد و برنامه از اجرا بازخواهد ایستاد. از این رو پیشنهاد میگردد کسانی که هنوز هم میخواهند از برنامه های خود در این محیط بهره ببرند نهایتاً از نسخه 10.2.2 نرم افزار ArcGIS بهره ببرند و نسخه های بالاتر را نصب نکنند.

برای دانلود نسخه های 9.3 ، 10.3 و 10.4.1 نرم افزار ArcGIS و همچنین فایل نصبی VBA Compatibility ، میتوانید مطلب “دانلود نرم افزار ArcGIS” را مشاهده نمائید.

 

پیشنهاد راه حل جایگزین برای VBA

برای کسانی که میخواهند از محیط VBA مهاجرت کنند جایگزینهای مناسبی درنظر گرفته شده است، که برنامه نویسان میتوانند با توجه به نیاز خود از آنها استفاده نمایند:

پیشنهاد بعدی   کاربرد GIS در کشاورزی نوین ، راهکاری برای توسعه و مدیریت صحیح منابع

1- استفاده از Add-ins در ArcGIS که از نسخه 10 به بالا قابل دسترس است.
2- استفاده از اسکریپت های ArcPy
3- استفاده از Add-ins هایی که با Pro SDK for .NET در ArcGIS Pro نوشته شده اند.