معرفی افزونه کاربردی Xtools

   مجموعه ابزارهای Xtools از دیرباز برای ارتقاء توانمندی نرم افزار ArcGIS طراحی شده و برخی کاربردهای مهم کار با داده های مکانی را شامل می شود. کسانی که با ArcView (اولین نسخه های ArcGIS) کار کرده باشند خاطره خوشی از دانلود Xtools و استفاده از آن دارند. اکنون نیز پس از گذشت سالیان، همگام با پیشرفت نرم افزار ArcGIS شاهد پیشرفت و ارتقاء افزونه Xtools هستیم.

لزوم استفاده از افزونه Xtools

   این سوال برای بسیاری از کاربران نرم افزار ArcGIS مطرح است و بارها این سوال پرسیده شده است که ” آیا لازم است از افزونه Xtools استفاده کنم؟ ”
بسیاری از کاربران نیز به دنبال دانلود Xtools هستند و در سایتهای مختلف نسخه های مختلف کرک شده این نرم افزار را دانلود میکنند. اما چقدر نیازمند استفاده از این افزونه هستیم؟

   همانطور که همه میدانید نرم افزار ArcGIS بسیار گسترده بوده و نیازهای بسیاری از کاربران در حوزه های مختلف را پوشش می دهد. بارها پیش آمده که علیرغم تسلط نسبی به این نرم افزار، متوجه شده ایم که از وجود یک ابزار کاربردی بی خبر هستیم و بصورت کاملاً اتفاقی از وجود آن اطلاع پیدا میکنیم. بخشی از این موضوع نیز به حجم بالای ابزارهای موجود برمیگردد و توجیه پذیر است.
فراتر از تعدد ابزارهای ArcGIS ، توسعه دهندگان این نرم افزار مجبور هستند تا نیازهای طیف های مختلف کاربران را مدنظر قرار دهند و این بدان معنا است که میبایست ابزارهایی تولید کنند که بیشترین مخاطب را داشته باشد و بتوان با ترکیب آنها ابزارهای جدیدی بوجود آورد.

   پس پاسخ سوال فوق را باید اینگونه مطرح کرد که علیرغم فعالیت مستمر توسعه دهندگان نرم افزار ArcGIS، نمیتوان انتظار داشت که این نرم افزار تمام نیاز کاربران را پوشش دهد. پس یک افزونه کارآمد میتواند بخشهایی را که از دید توسعه دهندگان پنهان مانده است پوشش داده و کارکرد مناسبی را از خود نشان دهد. با این نگاه اگر نسخه خوبی از نرم افزار به دستتان رسید معطل نشده و آن را استفاده و نصب کنید.

افزونه Xtools حاوی 80 بخش کاربردی برای کاربران نرم افزار ArcGIS ارائه میکند. پس دانلود Xtools را از دست ندهید

افزونه Xtools حاوی 80 بخش کاربردی برای کاربران نرم افزار ArcGIS ارائه میکند. پس دانلود Xtools را از دست ندهید

تسلط بر افزونه Xtools بهتر است یا تسلط بر ابزارهای ArcGIS

   باید توجه داشت که نباید استفاده ما از افزونه ها باعث ازبین رفتن تمرکز ما بر ابزارهای ArcGIS شود. کاربران حرفه ای هیچگاه تلاش نمیکنند به افزونه ها وابسته شوند، زیرا از علاوه بر اینکه آنها را از روح طراحی نرم افزار جدا میسازد و هم مانع از رشد قدرت ابتکار عمل ایشان میگردد.
باید توجه داشت که توانمندی ابزارهای خود ArcGIS و قدرتی که این نرم افزار در برنامه نویسی، تهیل مدل و شخصی سازی میتواند نیازهای متخصصین را بطرف نماید. اگر ما به افزونه ها وابسته شویم، هنگام مواجه شدن با مسائل مکانی متنوع قدرت ابتکار عمل خود را از دست خواهیم داد.

پس اجازه دارید که از این افزونه خوشتان بیاید اما نباید به آن وابسته شوید

نحوه دانلود Xtools

1- دانلود Xtools ، آخرین نسخه کرک شده ( ورژن 9 )

   این نسخه از افزونه از لینک زیر قابل دانلود است و میتوانید به رایگان از آن استفاده نمائید. نسخه 9 این افزونه آخرین نسخه ای است که کرک شده و بسیاری از قابلیتهای نسخه نهایی نرم افزار را در خود ندارد.

دانلود نسخه 9 افزونه به همراه فایلهای کرک

پسورد فایل :  www.gisman.ir

xtools_compatibility_matrix

جدول پشتیبانی نسخه های مختلف Xtools و ArcGIS Desktop

2- دانلود Xtools ، نسخه اورجینال ( جدیدترین نسخه )

   نسخه اورجینال این نرم افزار برای 30 روز به شما هدیه داده شده و پس از ثبت نام در سایت، لایسنس رایگان به شما ارائه میگردد. پس از طی شدن این مدت، میبایست لایسنس خود را تغییر داده و افزونه را خریداری نمائیم. در صورتی که بخواهیم با لایسنس اولیه کار را ادامه دهیم برخی از ابزارهای آن غیرفعال خواهند شد.

 دانلود جدیدترین نسخه افزونه