دانلود نقشه ایران به فرمت Shapefile

دانلود نقشه ایران به فرمت Shapefile

   اکثر افرادی که در زمینه های مرتبط با GIS فعالیت میکنند، برای نمایش نتایج تحلیلهای خود نیازمند داده های کلی از مناطق مختلف ایران هستند. چه بهتر که نقشه ایران به فرمت Shapefile در اختیار آنها قرار گیرد.

   اما این لایه ها معمولاً در اختیار همه قرار نمیگیرد و برای انتشار آنها محدودیت هایی وجود دارد. زیرا که تولیدکنندگان این اطلاعات برای انتشار آنها محدودیت های خاصی را درنظر میگیرند و انتشار آنها میتواند باعث اختلاف نظر شود. البته این موضوع در مورد تمامی لایه ها صدق نمیکند و بیشتر شامل بخشهایی میشود که محدوده استان و بخش و دهستان را مشخص میکنند. اما به هرحال همین امر باعث شده تا مابقی لایه ها نیز منتشر نشوند.

   امروزه در شبکه های اجتماعی شاهد به اشتراک گذاری این اطلاعات هستیم که صدالبته غیرقانونی میباشد. این اطلاعات یا با استفاده از روشهای غیرمعمول و غیرقانونی و بدون اطلاع تولیدکنندگان آنها به دست آمده و در اختیار عموم قرار گرفته اند، و یا برای انجام پروژه ها و پایان نامه های دانشجویی در اختیار قرار داده شده اند.  به هرصورت دارندگان آن مجوز انتشار آن را ندارند.

   بنا به دلایل ذکر شده، ما نیز در حال حاضر قادر به انتشار این اطلاعات نیستیم. به ناچار میبایست از داده هایی استفاده کنیم که توسط خود کشورها انتشار یافته است. امیدواریم در آینده اینگونه محدودیت ها توسط متولیان تولید داده های مکانی برداشته شده و همین امر نیز باعث رشد روزافزون استفاده متخصصان و حتی عموم مردم از نقشه گردد.

در این پست تعدادی از لایه ها را که از سایت http://www.diva-gis.org دانلود شده و در قالب مناسبتری تجمیع شده اند، با لینک مستقیم در اختیار شما قرار میدهیم.

نمایی از نقشه ایران به فرمت Shapefile
نمایی از نقشه ایران به فرمت Shapefile

این مجموعه حاوی لایه های زیر میباشد :

1- لایه های تقسیمات کشوری (کشور،استان و شهرستان )
2- لایه رودخانه ها و آبراهه ها
3- لایه محدوده های آبی کشور
4- لایه جزایر کشور
5- لایه جاده ها
6- لایه راه آهن
7- لایه نقطه ای روستاهای کشور
8- لایه محدوده زون بندی UTM ایران

 

ایندکس نقشه های ایران را بطور اختصاصی تهیه کرده و برای خرید و دانلود قرار داده ایم. شما کاربر گرامی میتوانید به آدرس زیر رفته و این محصول کاربردی را تهیه فرمائید.

در این محصول فایل اندکس مقیاسهای معمول نقشه های ایران را با فرمت Shapefile و با حجم بسیار مناسب خواهید داشت. کافی است تا فایل دانلودی را از حالت فشرده خارج نموده و با استفاده از نرم افزار ArcGIS لایه های مجزای آن را مشاهده نمائید.

علاوه بر این اطلاعات، شما میتوانید فایل حاوی مدل رقومی ارتفاع (DEM) ایران را نیز با استفاده از لینک زیر دانلود یا خرید نمائید:

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
این مطالب را نیز مطالعه کنید :
محصولات ویژه فروشگاه :
66 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جستجو در مطالب سایت :
لینک های دانلود ویژه :
فهرست