ژئورفرنس کردن یک تصویر ساده در محیط ArcGIS

ژئورفرنس کردن (Georeferencing) در ArcGIS

   در این مقاله قصد داریم تا به همراه شما یک نمونه ساده از ژئورفرنس کردن (Georeferencing) را انجام دهیم. به همراه توضیحاتی که در این بخش مشاهده میکنید، یک ویدئوی آموزشی نیز برای شما آماده کرده ایم که قدم به قدم تمامی بخشهای کار را برایتان توضیح میدهد. ابزار Georeferencing یکی از ابزارهای پرکاربرد در نرم افزار ArcGIS است و امروز تاحدودی قدرت آن را به شما نمایش خواهیم داد. پس با ما همراه شوید.

   برای کار با ابزار Georeferencing در محیط ArcGIS بهتر است ابتدا با یک تصویر ساده که میتواند یک نقشه اسکن شده باشد، شروع کنیم. ابتدا فایل image.jpg را به محیط ArcGIS اضافه میکنیم(این فایل در انتهای مطلب برای دانلود قرار داده شده است)  و ابزار Georeferencing را از منوی Customize و بخش Toolbars فراخوانی میکنیم. اگر بتوانیم مختصات زمینی یک سری نقاط روی تصویر را برای نرم افزار مشخص کنیم، این ابزار میتواند با داشتن مختصات عکسی و زمینی هر نقطه، دو معادله برای آن تشکیل دهد. نقاطی که برای نرم افزار معرفی میکنیم میبایست پوشش مناسبی داشته باشد و فراوانی آن هم به حدی باشد تا نرم افزار بتواند پارامترهای مجهول تبدیل سیستم مختصات را برآورد کند.

ابزار ژئورفرنس کردن یا Georeferencing در ArcGIS
ابزار ژئورفرنس کردن یا Georeferencing در ArcGIS

   برای شروع کار کافیست تا با استفاده ازگزینه Add Control Point که در شکل بالا مشخص شده است، بر روی علامت + نقطه اول(پایین، سمت چپ) کلیک کنیم. با این کار، مختصات عکسی نقطه اول را به نرم افزار کرده ایم. حال باید مختصات زمینی همان نقطه را نیز معرفی کنیم. برای این کار، نزدیک به همان نقطه راست کلیک میکنیم و از پنجره بازشده، گزینه  Input X and Y را انتخاب نموده و مختصات زمینی نقطه اول، یعنی X=30 و Y=40 را وارد میکنیم. به همین ترتیب برای نقاط معلوم دیگر نیز این کار را انجام میدهیم.

GeoReference_Tut_02

   پس از این مرحله، نوبت به تعیین نحوه تبدیل سیستم‌مختصات و معادله آن می‌رسد. از منوی Georeferencing گزینه Transformation  و سپس گزینه 1st Order Polynomial  را انتخاب می‌کنیم.

   تا اینجای کار تصویر ما ژئورفرنس شده، اما باید از آن یک خروجی دائمی بگیریم. این کار را با رفتن به منوی Georeferencing و انتخاب گزینه Rectify انجام می‌دهیم. در پنجره حاصل، تنظیمات را مطابق شکل زیر انجام می‌دهیم و گزینه Save را انتخاب می‌کنیم.

نکته : در پنجره Save as در حالت پیش‌فرض محل گرفتن خروجی بر روی یک File GeoDataBase ، که پیش‌فرض نرم‌افزار ArcGIS است، قرار دارد و به همین دلیل نمی‌توان فرمت خاصی را به‌عنوان خروجی تعریف کرد. اگر شما می‌خواهید فرمت‌های رستری خروجی را ببینید و مثلاً به فرمت Tiff خروجی بگیرید، ابتدا می‌بایست آدرس پوشه خروجی را که در بخش Output Location قرار دارد بر روی یک پوشه مانند C:\Temp تنظیم کنید. اگر این کار را انجام دهید خواهید دید که گزینه فرمت‌های خروجی برای شما فعال شده و می‌توانید با هر فرمتی که خواستید خروجی بگیرید.

GeoReference_Tut_03

   عملیات ژئورفرنس کردن همیشه هم به این سادگی انجام نمیشود و همانطور که در بخشهای قبل به عرض رسید، فوت و فن های خاص خودش را دارد، اما برای شروع کار همین تمرین ساده میتواند روش کلی کار را به ما نشان دهد.

اگر با شرایط پیچیده ای هنگام ژئورفرنس کردن مواجه شدید ابتدا تمامی مطالب ما را در این زمینه مطالعه کنید و اگر باز هم نتیجه ای نگرفته اید، با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما میتوانند در اسرع وقت داده های شما را بررسی کرده و راهکارهای مناسب را به شما ارائه نمایند.
درصورت تمایل نیز میتوانید این کار را به ما بسپارید. با ما از طریق فرم خدمات از سایت GISman تماس بگیرید.

   شما میتوانید فیلم آموزشی این بخش را نیز مشاهده کنید تا بیشتر با جزئیات کار آشنا شوید.

 

[fusion_button link=”https://gisman.ir/my-downloads/?dwd_id=4″ title=”” target=”_blank” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”green” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”3d” bevel_color=”” border_width=”” size=”” stretch=”default” shape=”” icon=”fa-download” icon_position=”left” icon_divider=”no” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]دانلود فایل image.jpg[/fusion_button]

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
این مطالب را نیز مطالعه کنید :
محصولات ویژه فروشگاه :
172 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جستجو در مطالب سایت :
لینک های دانلود ویژه :
فهرست