نحوه ساخت یک Shapefile در محیط ArcCatalog

Creating_Shapefile_620x330

   پرکاربردترین و محبوبترین فرمت داده ای که میتوان برای ذخیره سازی توأمان اطلاعات مکانی و توصیفی استفاده کرد Shapefile است. این فرمت با استفاده از ساختار ذخیره سازی اسپاگتی و به سادگی میتواند تلفیقی از اطلاعات مکانی و توصیفی را باحفظ ارتباط بین آنها ایجاد کند. برای آشنایی بیشتر با ساختار Shapefile میتوانید مقاله نحوه ذخیره سازی اطلاعات در یک Shapefile را مطالعه نمایید.

   برای ایجاد یک Shapefile یا به اصطلاح یک لایه مکانی باید به محیط ArcCatalog وارد شویم. البته قبل از ساختن Shapefile میبایست در مورد مشخصات آن تصمیم گیری کرده باشیم.

  • لایه ما باید چه شکل هندسی داشته باشد ؟ نقطه ای، خطی یا سطحی
  • سیستم تصویر این لایه چه باید باشد ؟
  • آیا این لایه حاوی اطلاعات سه بعدی است یا خیر ؟
  • عوارض این لایه باید چه اطلاعات توصیفی داشته باشند ؟

   باید توجه داشته باشید که برخی از مشخصاتی که در ابتدای امر برای یک Shapefile تعریف میکنیم قابل تغییر نیستند، به همین جهت میبایست هنگام ایجاد آن دقت نماییم. برای نمونه اگر بخواهید شکل هندسی و یا سه بعدی و دوبعدی بودن یک Shapefile را تغییر دهید مجبور خواهید شد تا لایه جدیدی بسازید و امکان انجام این امور از کاربر گرفته شده است.

   در ویدئوی آموزشی زیر نحوه ساخت یک Shapefile نقطه ای، به همراه آموزش نحوه تعریف سیستم تصویر و ساختار جداول توصیفی آن بیان شده است. پس برای آشنایی بیشتر با نحوه انجام کار، ویدئوی آموزشی این بخش را نیز ببینید :

[aparat]http://www.aparat.com/v/ntrOd[/aparat]

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
این مطالب را نیز مطالعه کنید :
محصولات ویژه فروشگاه :
2 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جستجو در مطالب سایت :
لینک های دانلود ویژه :
فهرست