نقش سیستم تصویر در ژئورفرنس کردن تصاویر رقومی

   شاید این سوال فکر شما را هم مشغول کرده که، آیا سیستم تصویر در ژئورفرنس کردن تأثیری دارد؟

   در پاسخ باید گفت که؛ بله، اما تأثیر آن را باید توضیح داد. مسلماً هنگامی که بحث از تبدیل سیستم مختصات و معادلات آن باشد صحبتی از سیستم تصویر مطرح نمیشود و هیچ تفاوتی ندارد که شما نقشه خود را با چه نوع سیستم تصویری ژئورفرنس میکنید. اما موضوع به این راحتی هم حل نمیشود.

   پیشاپیش از اینکه سیستم مختصات WGS84 را سیستم تصویر مینامیم، از شما عذرخواهی میکنیم.

   اجازه دهید مثالی بزنیم. فرض کنید شما نقشه ای با سیستم تصویر لامبرت داشته باشید و نقاطی از این نقشه را با GPS و با سیستم تصویر Geographic و با بیضوی مبنای WGS84 مختصات دار کرده باشید و میخواهید نقشه خود را ژئورفرنس کنید. در این حالت به دلیل معادلات متفاوت این دو سیستم تصویر، شکل نقشه منطقه موردنظر شما در هر سیستم تصویر اندکی با دیگری تفاوت خواهد داشت. مثلاً اگر یک زمین بین طولهای جغرافیایی 53 و 54 درجه و عرضهای جغرافیایی 35 و 36 داشته باشید، این زمین در سیستم تصویر Geographic بصورت یک مربع دیده میشود، اما در سیستم تصویر لامبرت مربع نیست. حال اگر شما بخواهید نقشه این منطقه، با سیستم تصویر لامبرت، را با مختصاتی که از سیستم تصویر Geographic داریم ژئورفرنس کنید میبیایست معادلاتی را انتخاب کنید که بتواند شکل زمین را از حالت ذوزنقه به مربع تبدیل کند. خوب مسلم است که معادلات درجات اول این کار را انجام نمیدهند. معادلات درجات بالاتر هم حتی اگر این تبدیل را انجام دهند، در بخشهای دیگر نقشه اعوجاجات ناخواسته ای ایجاد میکنند.

   پس راه حل چیست ؟

   راه حل بسیار ساده است. کافیست مختصات نقاط را به سیستم تصویر لامبرت تبدیل کنیم و آنگاه ژئورفرنس نقشه را شروع کنیم. در اینصورت دیگر لازم نیست که معادلات ما بار تبدیل سیستمهای تصویر به یکدیگر را به دوش بکشند. و په بسا با همان معادلات پلی نومیال درجه یک هم بتوانیم نقشه خود را ژئورفرنس کنیم.

   پس بطور کلی همیشه باید مدنظر داشته باشیم که سیستم تصویر مختصاتهایی که برای ژئورفرنس کردن نقشه استفاده میکنیم، با سیستم تصویر نقشه یکی باشند تا با مشکل مواجه نشویم.

   امیدوارم این مقاله هم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. ویدئوی این بخش را هم حتماً ببینید تا با تأثیرات سیستم تصویر در ژئورفرنس کردن بیشتر آشنا شوید.

موفق باشید

[aparat]http://www.aparat.com/v/VPsMb[/aparat]
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
این مطالب را نیز مطالعه کنید :
محصولات ویژه فروشگاه :
0 دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
جستجو در مطالب سایت :
لینک های دانلود ویژه :
فهرست